31.07.2024, 11:07 | czytano: 990

Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej (zdjęcia)

zdj. Pieniny24
W weekend 26-28 lipca w Szczawnicy odbywały się coroczne Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej, których głównym gościem był Konsul Generalny Węgier w Krakowie dr Tibor Gerencsér
Obchody rozpoczęło uroczyste przekazanie przez Burmistrza Szczawnicy Bogdana Szewczyka kluczy do Miasta Józefowi Szalay’owi, w którego rolę wcielił się aktor Teatru Amatorskiego Jacek Śliwiński. Następnie na scenie na Placu Dietla zaprezentowały się zespoły uczestniczące w XXXI Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję zapoznać się z kulturą górali sądeckich, którą zaprezentował Zespół Regionalny Zasadnioki z Kamienicy, a także podziwiać wielobarwne stroje górali mieszkających w Kostaryce, członków zespołu COMPAÑÍA FOLCLÓRICA SUEÑOS Y SEMILLAS.
W sobotni poranek w szczawnickim Parku Dolnym na wszystkie dzieci czekały animacje prowadzone przez animatorów z firmy Animaniak- Animacje Dzieci. Trochę starsi mogli natomiast wysłuchać koncertu zespołu jazzowego New Market Jazz Band. Po południu obchody ponownie przeniosły się na Plac Dietla, gdzie wystąpiły zespoły regionalne z Polski oraz Węgier. Na scenie zaprezentowały się między innymi: grupa Prasłowianki oraz zespół SoniviusVappae, grający średniowieczną muzykę węgierską. Kulturę górali pienińskich przybliżyły natomiast zespoły regionalne: Naso Gromada ze Scownic, Zespół Pieśni i Tańca ,,Pienińskie Wiyrchy'' z Krościenka nad Dunajcem, a także kapela góralska Jaworcanie. Na gości czekała degustacja potraw regionalnych z Polski oraz Węgier, w tym słynnego węgierskiego lecza oraz ciasta flisackiego. Nie mogło także zabraknąć degustacji węgierskich win.

Niedziela była ostatnim dniem obchodów Dni Przyjaźni Polsko–Węgierskiej. Włodarze miasta oraz Konsul Generalny Węgier uczestniczyli we Mszy św. w intencji narodu polskiego i węgierskiego. Delegacje złożyły także kwiaty pod pomnikami Janosa Esterhaz’ego na szczawnickiej promenadzie oraz Józefa Szalay’a na Placu Dietla. Świętowanie Dni Przyjaźni zakończyło otwarcie wystawy poświęconej św. Kindze w szczawnickim dworku Gościnnym.

wb
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl