Mural stworzony przez artystę Arkadiusza Andrejkowa (autora m.in. projektu "Cichy Memoriał") zatytułowany jest „Bohaterstwo i niezłomność bł. ks. Józefa Stanka” i jest pierwszym takim dziełem na Spiszu. Znalazł się on na ścianie budynku łapszańskiej szkoły, która od dwudziestu czterech lat nosi imię ks. Stanka.
Za kilkanaście dni przypadnie 80. rocznica śmierci bł. ks. Stanka i z tej okazji Gminny Ośrodek Kultury w Łapszach Niżnych realizuje projekt pn. "Spiszak w Powstaniu Warszawskim", upamiętniający postać pallotyna, żołnierza AK, kapelana powstania warszawskiego, który zginął w Powstaniu Warszawskim. Przygotowano już specjalną wystawę, która prezentowana jest w kolejnych miejscowościach regionu. Odsłonięty, a raczej zaprezentowany wczoraj mural jest drugim zadaniem zrealizowanym w tym projekcie. Wydarzenie miało uroczysty charakter i stało się częścią organizowanego od 2014 roku przez Szkołę Podstawową w Łapszach Niżnych Rajdu im. bł. ks. J. Stanka. Uczniowie okolicznych szkół, wędrując szlakami turystycznymi po regionie, spotkali się w łapszańskiej szkole, by razem świętować i uczcić pamięć o patronie placówki.
W odsłonięciu murali wzięli udział: dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Krystyna Milaniak, przewodnicząca Rady Gminy Dorota Włoch oraz radni - Maria Haber, Irena Rataj, przedstawiciel Kuratorium Oświaty Dorota Słońska - Halczak oraz dyrektor szkoły Mariusz Wojtas.
"Tworzeniu dzieła przyglądali się uczniowie szkoły, którzy wysłuchali wielu ciekawych uwag samego artysty na temat muralu oraz sami podczas warsztatów plastycznych próbowali sił, wykonując swoje projekty. Cieszymy się, iż artystyczny zamysł autora dokładnie uchwycił bohaterstwo i niezłomność księdza, który pozostał wierny do końca i dziś jest patronem szkoły w Łapszach Niżnych. To szczególna cecha muralu, by wyrażać przesłanie jakim żyła dana osoba, a które może skłaniać do myślenia nas oglądających. Dzieło uwieczniające na ścianie szkoły postać jej patrona zwraca uwagę przejeżdżających i przechodzących drogą, gdzie namalowano kawałek naszej historii. To swoiste powitanie przybywających do Łapsz Niżnych" - podsumowują organizatorzy wydarzenia.
opr. s/ zdj. GOK w Łapszach Niżnych