Banki oferują szereg produktów, które różnią się od siebie funkcjonalnością. Część z nich umożliwia wygodne oszczędzanie, inne pozyskanie dodatkowych środków finansowych, a pozostałe wygodne zarządzanie domowym lub firmowym budżetem. Poznaj 5 najpopularniejszych produktów bankowych, które mogą ułatwić Ci życie.
1. Konto osobiste
Osobiste konto bankowe to nic innego, jak rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy (ROR). Jest to produkt przeznaczony dla osób fizycznych. Pozwala gromadzić, a także zarządzać środkami finansowymi. Umożliwia wykonywanie transakcji, takich jak wpłaty, wypłaty, przelewy itd. Większość banków oferuje swoim klientom możliwość zarządzania kontem za pomocą aplikacji mobilnej.
Wybierając ofertę rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na koszty, z którym wiąże się jego otwarcie i prowadzenie. Banki chcąc przyciągnąć do siebie nowych klientów, oferują darmowe otwarcie konta osobistego. Sprawdź jednak, czy nie będziesz musiał uiszczać prowizji np. za wypłatę z bankomatu czy wykonanie przelewu. Te dodatkowe koszty mogą sprawić, że prowadzenie rachunku w konkretnym banku okaże się mało korzystne.
2. Konto oszczędnościowe
Na koncie oszczędnościowym możesz gromadzić, a także pomnażać zebrany kapitał. Jest to związane z faktem, iż taki rachunek jest oprocentowany. Dzięki temu od zgromadzonego na nim kapitału naliczane są odsetki. Prowadzenie konta oszczędnościowego może jednak wiązać się z pewnymi ograniczeniami związanymi np. z limitem darmowych przelewów. Ma to na celu zmobilizowanie właściciela konta do tego, aby korzystał ze zgromadzonych pieniędzy jak najrzadziej.
Rachunek oszczędnościowy jest oddzielony od ROR, co ma ułatwić zarządzanie poszczególnymi środkami. Jego otwarcie to rozwiązanie wybierane przez osoby, które chcą nieco zaoszczędzić i mieć zgromadzone fundusze na wypadek nieprzewidzianych wydatków.
3. Konto firmowe
Konto firmowe to rodzaj rachunku przeznaczonego dla przedsiębiorców prowadzących własną działalność bez względu na jej wielkość czy branżę, w której działa. Ten produkt finansowy jest skierowany także do fundacji, stowarzyszeń oraz kościołów. Pozwala na efektywne i wygodne zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. Najczęściej banki oferują w jego ramach dodatkowe usługi skierowane do podmiotów prowadzących działalność, takie jak np. terminal płatniczy.
4. Kredyt gotówkowy
Kredyt gotówkowy może być przeznaczony na dowolny cel i nie wymaga on zabezpieczenia. Po to rozwiązanie sięgają osoby fizyczne, które potrzebują dodatkowych środków np. na nieprzewidziane wydatki. Jest on udzielany po weryfikacji zdolności kredytowej pozwalającej ocenić ryzyko ewentualnych problemów ze spłatą zobowiązania. Wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami można złożyć osobiście w placówce banku lub drogą elektroniczną, co jest zdecydowanie wygodniejsze. Po otrzymaniu środków kredytobiorca musi spłacać miesięczne raty zgodnie z ustalonym harmonogramem.
5. Kredyt hipoteczny
Kredyt hipoteczny cechuje się koniecznością ustanowienia zabezpieczenia, którym jest hipoteka. Najczęściej jest zaciągany w celu sfinansowania zakupu lub budowy nieruchomości. Informacja o jego wysokości jest zawarta w księdze wieczystej.
Kredyt hipoteczny charakteryzuje się przede wszystkim długim okresem finansowania, a także wysoką kwotą. Najczęściej jest udzielany na 30-35 lat. Wymaga także dysponowania wkładem własnym na poziomie 10-20% wartości nieruchomości.
Ze względu na to, że kredyt hipoteczny jest udzielany na dużą kwotę, koniecznością jest dostarczenie dokumentów, które pozwolą obliczyć zdolność kredytową. Zależą one przede wszystkim od źródła dochodów. W przypadku zatrudnienia na umowę, potrzebne jest m.in. zaświadczenie o dochodach oraz wyciąg z rachunku bankowego za ostatnie 6 lub 12 miesięcy. Przy działalności gospodarczej kluczowe znaczenie ma sposób rozliczania z fiskusem. Przykładowo przy prowadzeniu pełnej księgowości niezbędne jest dostarczenie PIT-36/36 L za poprzedni rok. Dokładną listę dokumentów otrzymasz w banku, w którym planujesz złożenie wniosku. Może ona nieco różnić się w zależności od wybranej instytucji finansowej.
Kredytobiorca musi również przedstawić dokumenty związane z nabyciem lub budową konkretnej nieruchomości. Ich rodzaj zależy także od tego, czy ma pochodzić ona z rynku pierwotnego czy wtórnego. Cała procedura rozpatrywania wniosku trwa zdecydowanie dłużej niż w przypadku kredytu gotówkowego.
Produkty oferowane przez banki pozwalają wygodnie zarządzać finansami, a także uzyskać dodatkowe środki. Ich lista jest bardzo długa. Zanim zdecydujesz się na konkretną propozycję, zweryfikuj, czy jest ona rzeczywiście atrakcyjna. Porównaj oferty różnych banków przede wszystkim pod względem kosztów. Nie zapomnij sprawdzić, czy umowa nie zawiera ukrytych opłat, które zwiększą koszty skorzystania z konkretnego rozwiązania.