19.12.2024, 10:11 | czytano: 462

Krakowskie szopki w Rabce-Zdroju

Niezwykłą wystawę unikatowych szopek krakowskich można już oglądać w Galerii "Pod Aniołem" w Rabce-Zdroju. Znalazły się na niej szopki krakowskich twórców ludowych i artystów, wśród nich eksponaty mierzące prawie 3 metry, a także szopki mieszczące się na... łyżeczce do kawy.
Wystawa składa się z 35 dzieł najwybitniejszych mistrzów krakowskiego szopkarstwa, wielokrotnych laureatów dorocznego konkursu. Najstarsza z prezentowanych szopek brała udział w konkursie w 1979 roku, zaś najmłodsze w 2023 r.
W wernisażu wystawy, oprócz organizatorów i szopkarzy, rabczańskich proboszczów, dyrektorów rabczańskich szkół, dyrektor Teatru Lalek "Rabcio", radnych, wziął udział burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder. - Wiele osób do Krakowa oglądać szopki nie pojedzie, ale jak te szopki będą w Rabce to przyjdą, a myślę, że warto, dlatego cieszę się, że ta wystawa zawitała do naszego miasta. Chcielibyśmy, żeby zobaczyło je jak najwięcej osób - podkreśla burmistrz.

Wystawę w Rabce-Zdroju zorganizowała fundacja Tradycja Szopki Krakowskiej we współpracy z gminą Rabka-Zdrój. Marek Markowski w imieniu organizatorów podziękował burmistrzowi miasta za gościnność i życzliwe przyjęcie w Rabce-Zdroju.

- Szopki krakowskie są ewenementem na skalę światową - zaznaczył. - Nasze szopki mają trzy stulecia historii, ale możemy z dumą powiedzieć, że są wyjątkowe. Dlatego jako jedyne, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z tego możemy być bardzo dumni. Szopki krakowskie wyróżnia od wszystkich szopek świata to, że Święta Rodzina umieszczona jest nie w ubogiej stajence czy grocie, ale w fantastycznym, miniaturowym pałacu stworzonym z elementów wzorowanych na zabytkowej architekturze Krakowa. Charakterystyczna jest też pionowa symetria oraz pokrycie całości kolorowym, połyskliwym, bogato zdobionym materiałem.

Wykonanie szopki wymaga od kilkuset do kilku tysięcy godzin ręcznej pracy. Tradycja budowania szopek krakowskich kształtowała się w środowiskach wokół miejskich przez kilka stuleci, osiągając w Krakowie dojrzałą formę w XIX wieku. Zapoczątkowany w 1937 roku konkurs spowodował, dzięki konkurencji, stały wzrost poziomu artystycznego szopek. Szopkarstwo krakowskie zostało w 2018 roku wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości jako pierwsze zjawisko z Polski i jako jedyne szopkarstwo na świecie.
Wystawę można oglądać codziennie (oprócz 23-26 grudnia) w godzinach 10:00-16:00 do połowy stycznia 2025 roku. Bilety wstępu kosztują 10 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy).

Źródło: UM Rabka-Zdrój, r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl