18.12.2007, 11:26 | czytano: 2019

Zlot czarownic na Babiej Górze

Babia Góra była od lat odwiedzana w celach obrzędowo- magicznych. Odległym tego echem są opowieści i gadki o zbójnikach, diabłach, demonach, boginkach czy zlotach czarownic na Babiogórskich polanach w noc Św. Łucji.

Sama nazwa Góry według starych wierzeń i przekazów pochodzi od miejsca szabatu czarownic (bab), zaś wierzchołek pokryty skalnym rumowiskiem nazwano Diablakiem.
13 grudnia przypada dzień św. Łucji czyli coroczny zlot czarownic na Babiej Górze. W tradycji ludowej dzień św. Łucji i jego wigilia uważane były za okres szczególnego działania złych mocy, a zwłaszcza czarownic. Wierzono, że wykonywały one różne zabiegi magiczne, przy pomocy których odbierały krowom mleko. Zakradały się niepostrzeżenie do zagrody czy stajni i podrzucały tam poczarowane przez siebie magiczne zioła. Dlatego właśnie w wigilię Św. Łucji i w jej święto gospodarze pilnowali, aby nikt nie wchodził do zagród, a zwłaszcza do pomieszczeń gdzie przebywały zwierzęta

Gospodarz, który chciał się dowiedzieć, która z kobiet ze wsi zajmuje się czarami, zaczynał w dniu Św. Łucji robić drewniany stołeczek. Potem szedł z tym stołkiem w Wigilię Bożego Narodzenia na pasterkę do Kościoła. Podczas mszy klękał na nim i przez odcedzarkę obserwował obecne w kościele kobiety. U każdej, która parała się czarami na głowie widział skopiec ( naczynie drewniane z jednym uchem służące do dojenia krów).

W dniu św. Łucji rozpoczynano także wróżenie pogody na cały następny rok. Obserwowano pogodę przez 12 kolejnych dni, aż do Bożego Narodzenia. Każdy z tych dni oznaczał jeden miesiąc nadchodzącego roku. Jaka pogoda była w danym dniu, takiej spodziewano się w określonym miesiącu. W tym dniu rozpoczynano także wróżbę urodzaju. Przed wschodem słońca należało zerwać gałązkę wiśni lub czereśni wstawić ją w domu do naczynia z wodą i codziennie wodę zmieniać. Jeżeli gałązka zakwitła do święta Trzech Króli (6 stycznia) wróżyło to urodzajny rok, a jeśli nie zakwitła – przewidywano, że rok będzie nieurodzajny.

Zapraszamy jak co roku wszystkie zainteresowane czarownice do wzięcia udziału w sabacie, który odbędzie we czwartek 13 grudnia na szczycie Babiej Góry.
Przygotujcie miotły i ruszajcie na Diablak!

Tekst opracowały na podstawie kalendarza 2000 wydanego przez SGB:
Jolanta Szczepanek
Wiesława Ranosz

Źródło: Babiogórski Park Narodowy
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl