19.04.2012, 10:53 | czytano: 773

Z przedstawicielami szkół o recyklingu puszek

- Skoro recykling puszek aluminiowych opłaca się bogatszym krajom, na pewno opłaci się i nam - przekonywał podczas spotkania z nauczycielami i uczniami nowotarskich placówek oświatowych Jacek Wać, członek zarządu fundacji Recal zajmującej się promocją odzysku opakowań aluminiowych, który na zaproszenie Referatu Ochrony Środowiska przyjechał do Nowego Targu. Wać przywiózł materiały promujące recykling puszek i sporo opowiedział o korzyściach z niego wypływających.
Jak się okazuje Polska nie jest daleko w tyle za krajami Unii Europejskiej jeśli chodzi o odzysk aluminiowych puszek, których rocznie w naszym kraju sprzedaje się miliardy. Ponad 72 procent trafia do ponownego obiegu, co pozwala zrezygnować z niszczących środowisko kopalni odkrywkowych rudy aluminium, a surowiec przetworzony z surowców wtórnych jest tak samo wartościowy jak ten uzyskany z boksytów. Za dwa lata wszystkie kraje Unii będą zobowiązane odzyskiwać co najmniej połowę aluminiowych puszek, co w Polsce jest realizowane ze sporą nawiązką.
Jacek Wać podkreślał, że zbiórkę opakowań aluminiowych należy prowadzić nie z uwagi na cenę surowca w skupie (nie jest ona wysoka, obecnie ok. 3 zł za kilogram), ani licząc na nagrody w konkursach, które są organizowane przez fundację Recal, ale głównie ze względu na dbałość o środowisko. Pokazał on prezentację, film i prefabrykaty służące do produkcji aluminiowych opakowań. Rozdał także uczestnikom spotkania małe magnesy, dzięki którym można odróżnić puszki aluminiowe od stalowych.

Nie można jednak nie wspomnieć, że Burmistrz Miasta Nowy Targ od kilkunastu lat za pośrednictwem Referatu Ochrony Środowiska UM prowadzi konkursy recyklingowe, w ramach których podopieczni miejskich szkół i przedszkoli zbierają makulaturę i właśnie aluminium. Tylko w ubiegłorocznym konkursie jego uczestnicy zebrali łącznie około półtorej tony aluminiowych puszek.

Źródło: Urząd Miasta Nowy Targ
Zobacz pełną wersję podhale24.pl