Tegoroczna edycja „Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem” odbędzie się w dniach 6-8 czerwca pod honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki Andrzeja Biernata.
W jej ramach zaplanowano VII Bieg Sokoła na dystansie 15,6 km, V Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego na dystansie 10 km oraz VII Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły na dystansie 25,3 km - będący jednocześnie III Mistrzostwami Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning i jednym z najbardziej ekstremalnych biegów w Polsce. Biegi te ze względu na umiejscowienie tras na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, wśród pięknej górskiej przyrody, są ambitne i niezwykle widowiskowe, a dzięki zróżnicowaniu stopnia trudności i dystansów, przyciągają zarówno zawodowców jaki i amatorów, a także licznych kibiców. Były także wielokrotnie nagradzane przez największe portale biegowe i cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród biegaczy z całej Polski i zagranicy. Do Biegu Wysokogórskiego im. druha Franciszka Marduły już zgłosiło się ponad 300 uczestników, na Bieg Sokoła 292 uczestników, a na Bieg Zamoyskiego 263. Liczbę uczestników ograniczają limity narzucone przez TPN. Najważniejszym wydarzeniem Weekendu Biegowego z całą pewnością będzie Bieg Marduły, który w ciągu pięciu lat z niewielkiej kameralnej imprezy stał się biegiem o wysokiej randze i dużej popularności. Jest to jeden z niewielu biegów w Polsce rozgrywanych na takiej wysokości (najwyższy punkt - Świnicka Przełęcz 2051 m n.p.m.), z największymi przewyższeniami (1985m) i trudnościami technicznymi. Mimo znacznie mniejszego dystansu wysiłek włożony w ten bieg porównać można więc z maratonem, a towarzyszą mu przecież trudne górskie trasy, z kamieniami, korzeniami, stromymi podbiegami i łańcuchami. By zmierzyć się z tym wyjątkowym wyzwaniem przyjeżdżają tu mistrzowie Polski w biegach górskich. W nieco ponad dwie godziny przebiegają oni trasę pokonywaną przez zwykłych turystów w ponad 10 godzin.
Natomiast Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego, a zwłaszcza Bieg Sokoła to doskonała okazja na sprawdzenie swoich możliwości, „przetarcie się” w biegach górskich i zdobycie doświadczenia niezbędnego w Biegu Marduły.
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem pragnie poprzez organizację tych wydarzeń upowszechniać zdrowy tryb życia i bieganie jako ogólnodostępną formę sportu i rekreacji, promować Tatry, Zakopane i powiat tatrzański, popularyzować patriotyczne i sportowe idee zgodnie z hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch”, a także upamiętnić postacie hrabiego Zamoyskiego – patrioty, zasłużonego dla Tatr i Zakopanego oraz druha Franciszka Marduły – wybitnego lutnika, sportowca, pedagoga, prezesa TG Sokół w Zakopanem. Organizatorzy przyjęli formułę weekendu biegowego z różnymi dystansami, która doskonale sprawdziła się w latach ubiegłych. Uczestnicy wszystkich trzech biegów tradycyjnie już sklasyfikowani zostaną także w Grand Prix „Sokoła”.
W tym roku Weekend Biegowy będzie miał szczególny charakter ze względu na obchody Jubileuszu 120-lecia Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Zakopanem.
Ponieważ impreza ciągle się rozrasta i przyciąga coraz więcej zawodników, cieszymy się także, że w organizację Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem w tym roku włączyli się nowi partnerzy. Wśród nich znalazła się firma Dynafit oraz hotel Mercury Zakopane Kasprowy obchodzący w tym roku jubileusz 40-lecia istnienia, który podczas Biegu Marduły upamiętni specjalna premia na Kasprowym Wierchu.
Więcej informacji na stronie: www.biegisokole.pl.
PROGRAM WEEKENDU BIEGOWEGO Z SOKOŁEM
Start 6 czerwca 2014 r. o godz. 15:00 z Kuźnic
TRASA: Kuźnice - Ścieżka nad Reglami - Dolina Białego - Droga pod Reglami - Dolina Strążyska - Ścieżka nad Reglami - Czerwona Przełęcz - Ścieżka nad Reglami - META: schronisko na Kalatówkach
Uroczyste zakończenie: Hotel Górski na Kalatówkach ok. godz. 18.00
Bieg Wysokogórski im. dh. Franciszka Marduły - dystans 25,3 km, deniwelacja +1985/-1609
Start 7 czerwca 2014 r. o godz. 7:00; start honorowy: Siedziba Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”
ul. Orkana 2 (przed kinem „Sokół”) start ostry: ul. Krupówki (na wysokości restauracji SPHINX)
TRASA: ul. Krupówki (na wysokości restauracji SPHINX) – ul. Zamoyskiego – Rondo Jana Pawła II – Aleja Przewodników Tatrzańskich – Nosal (od strony tamy) – Nosalowa Przełęcz – Kuźnice – Dolina Jaworzynka – Schronisko Murowaniec – Czarny Staw Gąsienicowy – Przełęcz Karb – Czerwone Stawki – Świnicka Przełęcz – Przełęcz Liliowe – Beskid – Sucha Przełęcz – Kasprowy Wierch – Myślenickie Turnie – Kuźnice – META: Hotel Górski PTTK Kalatówki
Przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych przebieg tras może ulec zmianie (patrz mapka).
Przy schronisku Murowaniec obowiązuje limit czasu: 2.00 h, a na Kasprowym Wierchu: 3.30 h
Uroczyste zakończenie: ok. 15.00 w Kinie „Sokół”.
Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego - dystans 10 km, deniwelacja +430 m
Start 8 czerwca 2014 r. o godz. 8:00 z Palenicy Białczańskiej (przed Morskim Okiem)
TRASA: Trasa biegu prowadzi drogą asfaltową z Palenicy Białczańskiej (980 m n.p.m.) przez Wodogrzmoty Mickiewicza (1100 m n.p.m.) do Morskiego Oka (1410 m n.p.m.)
Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego - dystans 10 km, deniwelacja +430 m
Start 8 czerwca 2014 r. o godz. 8:00 z Palenicy Białczańskiej (przed Morskim Okiem)
TRASA: Trasa biegu prowadzi drogą asfaltową z Palenicy Białczańskiej (980 m n.p.m.) przez Wodogrzmoty Mickiewicza (1100 m n.p.m.) do Morskiego Oka (1410 m n.p.m.)
Uroczyste zakończenie: ok. 13.00 w Kinie „Sokół”
W konkursie na Najlepszy Bieg Górski sezonu 2013 organizowanym przez portal biegigorskie.pl VI Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły został nagrodzony Złotą Kozicą w kategorii biegów górskich na długim dystansie. Ponadto Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego zajął 7 miejsce w kategorii biegów w stylu alpejskim, a Bieg Sokoła 4 miejsce w kategorii biegów w stylu anglosaskim.
Źródło: materiały prasowe
ale czy wolno chodzić tempem szybkim czy powolnym?
czy wolno prowadzać wycieczki grupowe, a jeżeli tak to w jakim tempie? bo ja nie wiem.
Góry są dla tych którzy je kochają ale i dla malkontentów miejsce się znajdzie.