04.06.2014, 22:10 | czytano: 1389

XII Przegląd Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Michała Słowika Dzwona

,,Pieniny gadają gwarą miłości…’’ to fragment jednego z wierszy najwybitniejszego poety i gawędziarza, a także malarza i rzeźbiarza Pienin, żyjącego w Szczawnicy w latach 1907-1980 - Michała Słowika Dzwona.
Uczczenie pamięci poety, twórcy ludowego i społecznika, zainteresowanie dzieci i młodzieży pięknem gwary góralskiej oraz literaturą regionu, a także popularyzacja twórczości poetów Pienin wraz z rozbudzeniem wśród młodzieży miłości swojego regionu, to cele odbywających się od 12 lat Przeglądów Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Michała Słowika.
Organizatorami tegorocznej edycji, jaka odbyła się w szczawnickim kino-teatrze był Związek Podhalan Oddział w Szczawnicy i Miejski Ośrodek Kultury. Przegląd prowadził Artur Majerczak, znany w regionie człowiek kultury – kustosz gwary pienińskiej oraz muzyki regionu.

W konkursie w czterech kategoriach wzięło łącznie udział dziewiętnastu uczestników, a oceniało ich jury w składzie:
Piotr Gąsienica, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy, Marek Ciesielka, wiceprezes Związku Podhalan o/Szczawnica, Elżbieta Wiercioch i Maciej Czaja.

Jury oceniało młodych recytatorów i jednego gawędziarza w oparciu o pamięciowe opanowanie tekstu, poprawność gwary, właściwą interpretacje oraz ogólny wyraz artystyczny, w tym kultura słowa i strój.

W efekcie przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:
- kategorii klas szkół ponadpodstawowych od 0 do III wyróżnienie otrzymał najmłodszy uczestnik konkursu Staszek Biela. Pierwsze miejsce, w tej kategorii uzyskał Piotr Salamon, który zaprezentował się słuchaczom konkursu w wierszu ,,Trzy Korony’’. Drugie miejsce zajął Wiktor Gałysa, prezentujący także wiersz ,,trzy Korony’’. Trzecie miejsce zdobył…a Aleksandra Macanowicz dzięki recytacji wiersza ,,Moja piesnicka’’;

- w kategorii szkół podstawowych klas IV do VI wyróżnienie otrzymał Jan Kołek Pawlica, za recytacje wiersza ,,Szczawnica’’. Pierwsze miejsce zdobyła Patrycja Waluś, która widzom zaprezentowała się w wierszu ,,Sokolica’’. Drugie miejsce, w tej kategorii wiekowej zdobył Aleksander Zachwieja, a trzecie Alicja Ciesielka;
- w kategorii szkół ponadpodstawowych jury wyróżnienia nie przyznało, a pierwsze miejsce zajęła Weronika Marciszewska, drugie Aleksandra Krzywonos a trzecie Adam Gałysa;

- w kategorii gawędziarz, w której wystąpił tylko jeden uczestnik - Bartłomiej Gazdziak otrzymał od jury wyróżnienie, z racji tego, że, jak wytłumaczył przewodniczący jury - nie miał on żadnej konkurencji.

W podsumowaniu konkursu Piotr Gąsienica podkreślił duży wkład pracy recytatorów i ich nauczycieli w przygotowanie repertuaru, jednak - jak zauważył - dobrze byłoby, gdyby w przyszłorocznej edycji konkursu znalazło się więcej wierszy Michała Słowika Dzwona, bo przecież jest w czym wybierać, spośród kilku tomów jego wierszy związanych z Pieninami i Szczawnicą.

Fot. i tekst: Henryk Janusz Olkiewicz
Zobacz pełną wersję podhale24.pl