24.07.2014, 15:17 | czytano: 2691

Wesele Góralskie (zdjęcia)

W sali teatralnej szczawnickiego Dworku Gościnnego Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego w Szczawnicy oraz Kapela Jaśka Kubika z Krościenka n/Dunajcem wystawili sztukę "Wesele góralskie’", autorstwa szczawnickiego poety urodzonego w 1885 r.,założyciela, a obecnie patrona zespołu - Jana Malinowskiego.
Sztuka prezentująca obrzęd weselny regionu pienińskiego to pięcioaktowy, dwu i pół godzinny spektakl podczas którego nikt z licznej widowni na pewno się nie nudził, o czym świadczyły oklaski nie tylko pomiędzy poszczególnymi aktami spektaklu, ale także w ich trakcie.
Amatorzy, ale przecież rodzimi górale pienińscy, zaprezentowali historie młodych ludzi, zakochanych w sobie - juhasa i córki gazdy, od chwili oświadczyn po wesele. Oczywiście całość okraszona jest muzyką i przyśpiewkami góralskimi. Spektakl, to także pokaz regionalnych, pienińskich tańców, które dzięki Anieli Krupczyńskiej, kierowniczce Zespołu Regionalnego im. Jana Malinowskiego, udało się zachować po dzień dzisiejszy.

Dla pełnej oceny zaprezentowanego spektaklu należy podkreślić, że wszyscy występujący aktorzy byli wspaniali, to jednak na szczególne wyróżnienie, moim zdaniem zasługują fantastycznie zagrane role gazdy, jego żony, organisty i matki pana młodego.

Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego wystawia swoje sztuki od chwili powstania w 1922 roku i zawsze cieszył się ogromnym zainteresowaniem ze strony i publiczności, jak i pozytywnie oceniających go krytyków teatralnych regionalnych zespołów amatorskich, o czym świadczą liczne nagrody uzyskane przez zespół.

Najbliższy spektakl "Wesela góralskiego’" w szczawnickim Dworku Gościnnym odbędzie się w sierpniu br., a o jego terminie na pewno naszych Czytelników poinformujemy. 26 lipca br. (sobota) zapraszamy do Jaworek na Ryneczek, gdzie zespół o godz. 18.30 wystąpi z jednym z pięciu aktów tej sztuki zatytułowanym ,,Cepiny’’.

Tekst i fot. Henryk Janusz Olkiewicz
Zobacz pełną wersję podhale24.pl