05.08.2014, 22:42 | czytano: 1229

Polskie zespoły zakwalifikowane na Festiwal zakopiański

Polskę na 46. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem reprezentować będą zespoły; „Lipniczanie” z Lipnicy Wielkiej, „Wierchy” z Milówki, „Lachy” z Nowego Sącza oraz jako zespół rezerwowy „Białcanie” z Białki Tatrzańskiej.
Zostały one wybrane spośród laureatów Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, odbywającego się w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Wzięły w nim udział 24 zespoły z różnych regionów, które rywalizowały o Złote, Srebrne i Brązowe Żywieckie Serca.
Zespół Regionalny z Lipnicy Wielkiej "Lipniczanie" zdobył „Srebrne Żywieckie Serce” za program „Na Jendrzeja w chacie”, Zespół Pieśni i Tańca „Wierchy” im. Józefa Szczotki z Milówki zdobył „Brązowe Żywieckie Serce” za program „Na świentego Scepona”. Natomiast Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Lachy" z Nowego Sącza został wyróżniony przez jury za prezentację zgodną z tradycją tańców lachowskich. Z kolei Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Białcanie" z Białki Tatrzańskiej wyróżniono za archaiczny śpiew starościn i pytocy w obrzędzie weselnym.

MFFZG, opr.s/ zdj. Łukasz Sowiński
komentarze
plum06.08.2014, 13:02
Pytocy ? Pytom sie cy to forma archaicno doktorzy ?
WRH06.08.2014, 07:22
chyba pytacy a nie pytocy
Zobacz pełną wersję podhale24.pl