10.08.2014, 21:48 | czytano: 875

Msza św. w intencji Romana Dmowskiego - podsumowanie

Według wcześniejszych zapowiedzi w sobotę w kościele Św. Katarzyny w Nowym Targu, na zamówienie ONR Podhale, odprawiona została msza w intencji Romana Dmowskiego, architekta Polski. W ten dzień przypadała 150 rocznica urodzin tego Wielkiego Polaka, Patrioty, Nacjonalisty. Ten rok (2014) jest obchodzony jako rok Romana Dmowskiego.
To właśnie Roman Dmowski 29 stycznia 1919 roku na posiedzeniu Rady Najwyższej wygłosił pięciogodzinne przemówienie, w którym po raz pierwszy przedstawił polskie stanowisko. Zaczynając od 1772, data pierwszego rozbioru Polski, przedstawił on roszczenia terytorialne Polski. Rozpatrzeniem wniosków zajęła się Komisja Terytorialna. Polska delegacja skierowała do niej noty o granicach zachodnich Polski i granicach wschodnich.
19 marca 1919 r. komisja przedstawiła Radzie Najwyższej raport zawierający propozycje dotyczące granicy polsko-niemieckiej. Uwzględniały one w dużej mierze polskie postulaty, przewidując przekazanie Polsce całego Górnego Śląska, Wielkopolski, Pomorza Gdańskiego, Gdańska, czterech powiatów na prawym brzegu Wisły, a także części Dolnego Śląska oraz przeprowadzenie plebiscytu na Mazurach.

Raport spotkał się z bardzo krytyczną oceną brytyjskiego premiera, który stwierdził, iż nie uwzględniono w nim oczekiwań strony niemieckiej. Doprowadził on do istotnych zmian na niekorzyść Polski - Gdańsk miał otrzymać status Wolnego Miasta pod protektoratem Ligi Narodów a na Górnym Śląsku, Warmii i Mazurach miały zostać przeprowadzone plebiscyty.

28 czerwca 1919 r. w Sali Lustrzanej pałacu wersalskiego Roman Dmowski i Ignacy Paderewski podpisali traktat Wersalski. W ten sposób Polska wróciła na mapy Europy po 123 latach!

Po mszy członkowie ONR Podhale rozdawali ulotki z przemówieniem Dmowskiego z 4 grudnia 1926 roku pt. „Zasady Moralne”. Tekst ten idealnie pasuje do obecnych czasów i nic nie stracił na znaczeniu.

źródło: ONR Podhale
komentarze
jonasz11.08.2014, 09:06
Mam żal, że ksiądz ani słowem nie wspomniał o osobie Romana Dmowskiego,a ludzie tak mało wiedza o tej wspaniałej postaci Polski Odrodzonej w 1918 roku....
Zobacz pełną wersję podhale24.pl