13.09.2014, 21:32 | czytano: 3934

"Krzywa Jabłonka’’ - nowa galeria nad Grajcarkiem (zdjęcia)

SZCZAWNICA. W urokliwym miejscu nad szczawnickim Grajcarkiem, przy ul. Pienińskiej 4 uroczyście otwarto dziś Galerię Sztuki Ludowej "Krzywa Jabłonka".
Wśród gości był ks. Józef Włodarczyk proboszcz parafii w Szlachtowej, który dokonał poświęcenia nowo powstałej galerii. Przybyli podziwiali pomysł stworzenia tego miejsca, "przytuliska" pienińskich artystów, jak to określił Piotr Gąsienica, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy, poproszony o dokonanie otwarcia Galerii dla pienińskich artystów.
Goście podziwiali także zebrane dzieła różnych technik artystycznych - od rzeźby, poprzez płaskorzeźby, obrazy na szkle malowane, hafty, przedmioty garncarskie, grafiki oraz pastele i akwarele.

To wszystko jest rozmieszczone na stosunkowo małej powierzchni, w dawnej stodole, która powstała na bazie łemkowskiej zagrody gospodarczej. Pomysłodawczynią tego unikalnego miejsca kultury w Szczawnicy jest Joanna Dziubińska, siostrzenica znanej szczawnickiej artystki Anny Madeji.

Dziubińska dziękując wszystkim przybyłym podkreśliła, że pomysł to jedno, ale bez wsparcia jej cioci i wujka: Anny i Józefa Madejów oraz Jarosława Krajewskiego - nigdy nie byłoby otwarcia Galerii. Podkreśliła także rolę w stworzeniu Galerii - Marka Węglarza, przyjaciela domu Państwa Madejów, który wniósł myśl techniczną i wykonawczą w stworzeniu "Krzywej Jabłonki".

Sama Joanna Dziubińska jest artystką tworzącą zarówno prace malarskie, ceramiczne jak i w technice decoupage, a swoją wenę twórczą odnalazła właśnie w Szczawnicy i tu pragnie wspólnie z Anną i Józefem Madejami oraz Jarosławem Krajewskim tworzyć.

Przede wszystkim jednak poprzez stworzenie "Krzywej Jabłonki" jej pomysłodawczyni pragnie udostępnić szczawnickim i nie tylko - artystom miejsca artystycznych spotkań i wymiany poglądów. Miejsca, w którym twórcy będą mogli porozmawiać o swoich artystycznych projektach i planach. O tym, że Galeria jest i będzie miejscem wystawienniczym nie tylko artystów pienińskich świadczą już wystawione prace artystów między innymi z Mszany Dolnej.

Galeria to także miejsce, gdzie Anna Madeja od wielu lat zaangażowana w pedagogiczną pracę z dziećmi i młodzieżą będzie mogła prowadzić edukacyjne spotkania ze sztuką dla najmłodszych.
Jednym słowem - miejsce dotychczas znane jako "Madejówka" od dzisiejszego dnia zmienia nazwę na "Krzywa Jabłonka", choć pewnie sami szczawniczanie i tak od zawsze gościnne progi dwojga szczawnickich artystów Państwa Madejów dalej będą nazywać "Madejówką".

Symbolicznym otwarciem Galerii było rozbicie młotkiem na drewnianym pniu ogromnego jabłka.

Polecamy to nowe artystyczne miejsce na szczawnickiej kulturalnej mapie informując, że galeria czynna jest od wtorku do soboty w godzinach od 12.00 do 20.00, a w niedziele od 12.00 do 18.00, choć kontaktując się pod numerem telefonów 608 154 522, 888 462 143, lub mailowo: krzywajablonka@gmail.com będzie można umówić się indywidualnie.

Fot. i tekst: Henryk Janusz Olkiewicz
Może Cię zainteresować
komentarze
szcz15.09.2014, 18:50
a dlaczego "Krzywa Jabłoń" , przecież to nie Łącko !!! Po prostu powinno być " MADEJÓWKA " , chyba ,że ... nazwa zastrzeżona przez XYZ !!!
Gość14.09.2014, 14:52
Osobiście widziałem, byłem na wystawie i muszę powiedzieć, że wspaniałe miejsce. Zachęcam do odwiedzin, miejsce i ludzie tworzą niesamowity klimat
zdzichu14.09.2014, 10:31
Wreszcie pieninscy artyści będą mieli gdzie napić sie wódki.
Stefan14.09.2014, 07:11
Bardzo ciekawa inicjatywa.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl