28.03.2015, 08:53 | czytano: 990

Wojna prewencyjna - na ile realna, a na ile doskonały blef?

W piątek w nowotarskiej Bursie Gimnazjalnej odbyło się kolejne z cyklu otwarte spotkanie z historią kulturą i tradycja w tle. Jego gościem był Tomasz Basarabowicz z Krakowa, prawnik, historyk i publicysta, który przedstawił referat pt. "Koncepcja wojny prewencyjnej w polityce zagranicznej Józefa Piłsudskiego w 1933 roku".
Po wysłuchaniu interesującego wykładu, wywiązała się bardzo ożywiona dyskusja, dotyczącą zarówno polityki zagranicznej II RP jak i roli mocarstw europejskich w kształtowaniu ładu powersalskiego oraz usytuowaniu ich na arenie międzynarodowej.
Próbowano odpowiedzieć sobie także na pytanie na ile zawarte w tytule wystąpienia stwierdzenie „koncepcja” – w istocie była sformalizowaną koncepcją Józefa Piłsudzkiego. Brak jest przecież oficjalnych wypowiedzi marszałka, jak również dokumentacji źródłowej: planów, rozkazów itp. Zastanawiano się także na ile owa „koncepcja” była realną i gotową do realizacji, a na ile tak naprawdę, doskonale przygotowanym na wielu płaszczyznach blefem, autorstwa samego Marszałka.

Organizatorami cyklu są wspólnie: Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej w Nowym Targu. Wykłady podobnie jak w latach ubiegłych dofinansowane zostały przez Burmistrza Miasta Nowego Targu.

Na kolejne spotkanie organizatorzy zapraszają w piątek 24 kwietnia 2015 r. Gościem będzie Wacław
Szczepanik z Muzeum Okręgowego w Tarnowie, który wygłosi referat zatytułowany „Problemy narodowościowe monarchii austro-węgierskiej. Więzienie narodów czy kolebka państw narodowych?”.

Źródło: materiały prasowe
Może Cię zainteresować
komentarze
Tadeusz Morawa28.03.2015, 09:50
Ciekawy wykład
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl