05.11.2015, 16:00 | czytano: 1168

Wystawa historyczna z okazji Święta Niepodległości w Zakopiańskim Centrum Edukacji

Dzień Niepodległości, który przypada 11 listopada wywołuje refleksje o wartości wolności i aktywizuje naszą społeczność do godnego, radosnego świętowania. Organizujemy marsze, wieczornice, konkursy, biegi, wystawy, koncerty. Dekorujemy miasta flagami, odwiedzamy groby żołnierzy, składamy wieńce pod pomnikami czynu zbrojnego.
W pierwszych dniach listopada 1918 roku w wielu miejscach ziem polskich, od ponad stu lat zniewolonych przez Rosję, Niemcy i Austrię, czuło się powiew wolności. Polacy zrzucali jarzmo niewoli, Biały Orzeł znów powiewał od Bałtyku po Tatry, od Poznania po Lwów. Ale nim powstała Rzeczpospolita Zakopiańska na czele ze Stefanem Żeromskim, nim Józef Piłsudski przyjechał z Magdeburga do Warszawy i objął przywództwo narodowe, nim Józef Haller przywiódł do Polski „błękitną armię” z Francji, biliśmy się na wielu frontach I wojny światowej. Polacy, często młodzi, wcieleni do armii zaborczych walczyli przeciw sobie i ginęli – nie za wolność ojczyzny – ale za zwycięstwo cara lub cesarza.
Wielką nadzieją na odzyskanie niepodległości stały się Legiony Polskie, które zorganizował i poprowadził do walki brygadier Józef Piłsudski. Obok niego stanęli dowódcy i towarzysze broni, często późniejsi generałowie II Rzeczypospolitej, np. Haller, Galica, Sikorski, Belina-Prażmowski. Legiony stały się kuźnią talentów wojskowych, waleczności, odwagi i żołnierskiego honoru. Legiony Polskie przeszły do historii oręża polskiego, ale nasze współczesne myślenie o wolności, o suwerenności narodu i państwa musi zakorzeniać się w tradycji powstań narodowych, czynów legionowych, wojny obronnej 1939, bo wolność nie jest dana raz na zawsze jak mówił wielokrotnie papież Jan Paweł II.

Na kilka dni przed Świętem Niepodległości, 9 listopada 2015 roku o godzinie 12.00 w Zakopiańskim Centrum Edukacji im. H. Modrzejewskiej zostanie otwarta wystawa historyczna Legiony Józefa Piłsudskiego w walce o wolność Polski w latach 1914 – 1917. Wystawa obejmuje kilkadziesiąt zdjęć obrazujących formacje wojskowe I i II Brygady, miejsca walk i pobytu Legionów, postaci dowódców oraz obejmuje pamiątki po legionistach związanych z Zakopanem. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie i prywatnych Marka Fijałkowskiego, a pamiątki ze zbiorów prywatnych Andrzeja Sterby, Andrzeja Króla-Łęgowskiego i Adama Kitkowskiego. Wystawa będzie czynna do 8 grudnia 2015 roku (codziennie w godzinach 8.00 – 20.00, wstęp wolny).

Po wernisażu uczniowie gimnazjum i liceum ogólnokształcącego Społecznego Towarzystwa Oświatowego oraz uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zakopanem zapraszają na okolicznościową akademię.

Adam Kitkowski
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl