21.11.2015, 16:27 | czytano: 1465

Magia i zwyczaje pasterskie na Orawie - warsztaty kulturoznawcze w OPE (zdjęcia)

W pochmurne i deszczowe przedpołudnie w Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej, odbyły się ostatnie w cyklu, warsztaty kulturoznawcze, realizowane w ramach programu edukacyjno-naukowego pn. „Karpaty pełne czarów".
Młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zubrzycy Górnej wysłuchała niezwykle zajmującej opowieści etnografa Marcina Kowalczyka na temat pasterskich obrzędów, zwyczajów i medycyny ludowej na Górnej Orawie. Prelekcji towarzyszyła projekcja filmu dokumentalnego pt. „Orawska zima”, doskonale wpisującego się w tematykę wykładu, ale również całego projektu.
W drugiej części spotkania, którą zagaiła Pani Dominika Wachałowicz-Kiersztyn Dyrektor Muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego jednego z partnerów projektu. Podziękowała organizatorowi za zaproszenie do, jej zdaniem, niezwykle cennego programu. Podkreśliła, jak ważne dla edukacji regionalnej są tego rodzaju przedsięwzięcia, pozwalające młodym ludziom poznać korzenie swej tożsamości, ale również kulturę i tradycję ich małej ojczyzny.

Następnie Robert Kowalski prezes oddziału PTH w Nowym Targu i koordynator projektu, zapoznał zebranych z publikacją pt. „Karpaty pełne czarów. O wierzeniach, medycynie i magii ludowej Karpat polskich”. Szczegółowo przedstawił zawartość książki, wskazując na jej niezwykłe walory edukacyjne i poznawcze. Ostatnim punktem piątkowego spotkania była prezentacja wystawy fotograficznej Zofii Kity z Limanowej pt. „Mistyczny świat Karpackich wierzeń”.

Po oficjalnej części, w której uczestniczyli m.in. pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego, Pani Kustosz Jadwiga Pilch oraz mieszkańcy Orawy, dyskusja przeniosła się do kuluarów. Przy moskolach z twarożkiem, herbacie z goździkami i modem, oglądając niezwykłe zdjęcia, rozmawiano o tradycji, kulturze Karpat polskich. Rozmawiano również planach związanych z kolejnym projektem, jaki nowotarski oddział chciałby we współpracy z OPE zrealizować w 2016 r. Kończąc to jakże miłe spotkanie Prezes PTH zaprosił wszystkich na środę 25 listopada na godz. 18.00 do gmachu Centralnej Biblioteki Gorskiej w Krakowie, na podsumowanie i zakończenie program. Uroczystość uświetni koncert Zespołu Łemkowskiego „Tereściacy” z Zawadki Rymanowskiej.

Źródło: PTH Nowy Targ
Zobacz pełną wersję podhale24.pl