01.12.2015, 21:58 | czytano: 1141

Ruszają zapisy na skiturowe szkolenie dla początkujących

Szkolenie skiturowe z elementami ćwiczeń lawinowych i kwesta na rzecz fundacji HandiCap – już 16 stycznia fani natury i pięknych widoków będą mogli spróbować skituringu, a zapisy na wydarzenie ruszyły dziś o 20:00.
W okolicach Kasprowego Wierchu leży prawie 30 cm śniegu, wprowadzono 2 stopień zagrożenia lawinowego, a fani narciarstwa skiturowego już ruszyli, żeby zdobyć pierwsze szczyty. Co prawda na atak prawdziwej zimy będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać, ale już teraz został ogłoszony termin pierwszych szkoleń skiturowych dla początkujących połączonych z kwestą charytatywną na rzecz zakopiańskiej fundacji HandiCap.
Czym jest skituring?

Najprościej rzecz ujmując jest to odmiana narciarstwa, która jest również określana jako rodzaj turystyki aktywnej. Każdy „skiturowy wypad” składa się z co najmniej dwóch części:

- Podejścia – dzięki założonym na spód nart „fokom” można podchodzić nawet pod strome stoki bez obawy, że narta odjedzie do tyłu. Podczas podejścia również pracują ręce wykonując ruchy przypominające te z nordicwalking.
- Zjazd – po zakończeniu podejścia należy zdjąć foki, a buty i zapięcia przestawić do pozycji zjazdu. Pozostaje teraz najprzyjemniejsza część, czyli zjazd najpiękniejszymi szlakami Tatr.

Warto nadmienić, że jest gdzie zjeżdżać w Tatrach. Jak informuje Mateusz Mróz z portalu SkitouroweZakopane.pl „znaczna większość szlaków letnich jest udostępniona narciarzom skiturowym, co oznacza, że mamy ponad 200km tras! Począwszy od bardzo prostych, na ekstremalnych kończąc”.

16 stycznia odbędzie się pierwsze szkolenie skiturowe dla osób, które chcą spróbować alternatywnej formy dobrze znanego narciarstwa alpejskiego. Wydarzenie rozpocznie się od krótkiego szkolenia z obsługi sprzętu i podstaw podchodzenia. Następnie wszyscy zainteresowani podzieleni na grupy ruszą pod bacznym okiem przewodników tatrzańskich na Kalatówki, gdzie nauczą się podstaw korzystania z czekana, raków i lawinowego ABC (detektor, sonda, łopata). Po porządnej dawce lawinowej wiedzy uczestnicy powolnym tempem zjadą do Yurta Baru, gdzie będzie czekał poczęstunek i górska wymiana doświadczeń.

Koszt wpisowego na wydarzenie wynosi 10zł z własnym sprzętem lub 30zł z możliwością wypożyczenia kompletu skiturowego. W obu opcjach cena zawiera ciepły poczęstunek w Yurta Bar oraz obsługę przewodnicką. Krótko mówiąc wydarzenie jest non-profit, a jego celem jest pokazanie, że skituring to aktywność dla każdego, a do jego uprawiania wystarczy dobre opanowanie nart i znajomość obowiązujących w górach zasad.
Szkolenie ma jeszcze jeden ważny cel – wsparcie fundacji Handicap, która od kilku lat organizuje zajęcia sportowe dla ludzi niepełnosprawnych i pełnosprawnych. W ten sposób walczy z wykluczeniem społecznym i daje swoim podopiecznym wiarę, że niepełnosprawność nie wyklucza ich z żadnej sfery życia - nawet tej sportowej! Najlepszym efektem ich działań będzie fakt, że podopieczni fundacji również założoną narty i wspólnie z innymi ruszą na skiturową przygodę. Oczywiście takie wyzwanie będzie wymagało wcześniejszych treningów, ale jak pokazuje ich działalność – nie ma rzeczy niemożliwych!

Podczas wycieczki organizatorzy będą również zbierać datki na dalsze funkcjonowanie fundacji, a z każdego wpisowego kosztującego 30zł, 30% zostanie przekazane na działalność HandiCapu.

Ilość miejsc na szkolenia jest ograniczona do 40, dlatego organizatorzy będą prowadzić zapisy online. Link do strony rejestracyjnej zostanie opublikowany 1 grudnia o godzinie 20:00 na stronie wydarzenia (http://bit.ly/SzkoleniaSkiturowe) szczegóły znajdują się na stronie www.skitourowezakopane.pl

mat, prasowy, zdj. Mateusz Mróz
Zobacz pełną wersję podhale24.pl