Od wtorku 1 grudnia formalnie przestała działać w Nowym Targu Straż Miejska. W pracy pozostało jedynie dwóch strażników - dotychczasowy zastępca komendanta Jan Roik i strażnik Jacek Wąsowicz - którzy są w okresie ochronnym przed emeryturą. Będą obsługiwać monitoring miasta.
Przypomnijmy, iż o likwidacji Straży Miejskiej w Nowym Targu zdecydowali w lipcu nowotarscy radni. Był to wynik konsultacji społecznych, w których 71% mieszkańców miasta opowiedziało się za rozwiązaniem miejskiej formacji mundurowej. I choć konsultacje nie były dla władz miasta wiążące, wypełniając wolę mieszkańców uchwała ws. likwidacji SM została poddana pod głosowanie na sesji Rady Miejskiej w Nowym Targu. Za likwidacją było trzynastu radnych, przeciw - siedmiu.Pozostali w pracy strażnicy będą pełnić dyżury od poniedziałku do piątku, na zmianę w godz. 7-23 obsługując monitoring i odbierając telefony. - Wszystkie zgłoszenia będą przekazywać dalej do urzędu lub na policję - wyjaśnia burmistrz Grzegorz Watycha. Do nocnej obsługi monitoringu miasto chce wynająć prywatną firmę.Samochód Straży Miejskiej zostanie przekazany do Miejskiego Zakładu Komunikacji.
Choć podczas dyskusji nad likwidacją straży miejskiej pojawił się pomysł, żeby straż zlikwidować, a potem powołać ją na nowo, dzisiaj nikt do niego nie wraca. - Nie ma żadnej dyskusji o ponownym powołaniu straży - podkreśla burmistrz.
W uzasadnieniu uchwały o likwidacji jednostki napisano m.in., że zdaniem mieszkańców miasta Straż Miejska nie spełnia swojej roli i nie dba we właściwy sposób o ich bezpieczeństwo oraz ład i porządek w Nowym Targu. Mieszkańcy uważają, że środki publiczne pochodzące na utrzymanie Straży Miejskiej z budżetu miasta, czyli w znacznej mierze z podatków pobieranych od nich samych, mogą być lepiej spożytkowane. Stoją na stanowisku, że dalsze utrzymywanie Straży Miejskiej jest nieuzasadnione ekonomicznie, organizacyjnie i zadaniowo. Wyrażane są nierzadko poglądy, że zadania w zakresie bezpieczeństwa publicznego oraz w ruchu drogowym na terenie miasta lepiej i skuteczniej jest w stanie realizować Policja. Policja posiada zarówno odpowiednie predyspozycje i przeszkolenie, którego brakuje funkcjonariuszom Straży Miejskiej, jak i też działa na warunkach skuteczniejszego prawa. Zdecydowana część nowotarskiego społeczeństwa uważa, że koszty ponoszone na utrzymanie Straży Miejskiej w Nowym Targu są niewspółmierne do osiąganych efektów".
r/