08.01.2016, 17:16 | czytano: 1728

Policjanci będą pilnować bezpieczeństwa kwestujących

W niedzielę, 10 stycznia już po raz dwudziesty czwarty policjanci zaangażują się w zapewnienie bezpieczeństwa i porządku podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Spokojny przebieg Finału zależy także od stosowania się do zasad bezpieczeństwa przez osoby, które w nim uczestniczą. - Pamiętajmy, aby otoczyć szczególną opieką kwestujące dzieci, ale nie zapominajmy również o bezpieczeństwie seniorów - apelują policjanci.
Nad zapewnieniem bezpieczeństwa podczas WOŚP czuwać będzie kilka tysięcy policjantów. Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, zadbają o bezpieczeństwo wolontariuszy, kwestujących dzieci a także będą prowadzić działania informacyjno-edukacyjne dla osób starszych.

Policjanci będą informowali seniorów o zagrożeniach płynących z oszustw na tzw. „wnuczka”, „krewnego”, „policjanta” itp. Policjanci poinformują osoby starsze, zainteresowane przekazaniem pieniędzy na Wielką Orkiestrę o tym, jak powinien wyglądać funkcjonariusz WOŚP (identyfikator, prawidłowe banderole na puszce), aby w trakcie zbiórki nie doszło do oszustw bądź wyłudzeń pieniędzy. Dzięki punktom informacyjnym zorganizowanym przez policjantów w trakcie trwania Finału, mundurowi będą przestrzegać seniorów przed istniejącymi zagrożeniami a także przekażą im dedykowane materiały edukacyjne.

Funkcjonariusze zadbają również jak co roku o porządek na wszystkich imprezach związanych z WOŚP oraz bezpieczną asystę podczas konwojów zebranych pieniędzy.

Policjanci apelują o zachowanie rozsądku. W szczególności należy:

- unikać miejsc mało uczęszczanych przez ludzi, takich jak podwórka, bramy, parki i skwery (zwłaszcza po zapadnięciu zmierzchu);
- nie chodzić samotnie, najlepiej zbierać datki w towarzystwie innych osób;
-należy unikać kontaktu z osobami nietrzeźwymi, agresywnymi, zachowującymi się dziwnie czy podejrzanie,
- w razie napadu nie starać się za wszelką cenę ratować zawartości skarbonki, pamiętając, że życie i zdrowie jest wartością nadrzędną; jeżeli już do niego dojdzie, postarajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących później pomóc zidentyfikować sprawcę;
- jak najszybciej powiadomić Policję o popełnionym przestępstwie; jeśli napastnik ucieka – alarmować otoczenie krzykiem;
- w wypadku podejrzenia zaistnienia niebezpieczeństwa – nie wahać się, natychmiast powiadamiać Policję, np. dzwoniąc pod numer 997 lub 112.

- Otoczmy także opieką dzieci, które zbierają pieniądze do puszek i zwróćmy uwagę, czy nie dzieje się im krzywda. Najlepiej, aby dzieci kwestowały pod opieką dorosłych - apelują funkcjonariusze.
Jak wygląda wolontariusz WOŚP?

Nieodłącznym atrybutem każdego wolontariusza są: puszka, czerwone serduszka - naklejki, drugi wolontariusz (dla bezpieczeństwa nie należy chodzić samemu) i identyfikator. Szczególnie ważny jest ten ostatni. To dzięki niemu wiemy czy osoba, do której puszki wrzucamy pieniądze rzeczywiście jest wolontariuszem.

Na identyfikatorze znajduje się imię, nazwisko oraz zdjęcie wolontariusza, numer zbiórki, hologram potwierdzający oryginalność identyfikatora oraz kod QR.

źródło KGP/KWP
Może Cię zainteresować
komentarze
alik08.01.2016, 19:10
Większe zaangażowanie Policjantów w bezpieczeństwo tym mniej pracy po totem!!!!!!!!!!!!!
alik08.01.2016, 18:05
W ber PiS-OWI postarajmy się aby był porządek i duża kasa!!!!!!!!!!!
Myślę, że Policjanci nam pomogą. Kto boi się prezesa to do dziury!!!!!!!!!!
fred08.01.2016, 17:37
Tak wszyscy zbieram do tych puszek,ale czy jest jakiś sprzęt w szpitalu w Nowym czy tylko naklejki serduszka od niego.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl