03.02.2016, 08:40 | czytano: 1145

Teatr Witkacego zaprasza na spektakle dla dzieci

ZAKOPANE. Teatr Witkacego zaprasza rodziców z dziećmi na spektakle przygotowane przez aktorów Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha. 8 lutego będzie to "Frania Piorun", a 9 lutego "Czerwony Kapturek".
Frania Piorun to przedstawienie dla dzieci od 3 do 8 lat.
Borsuk Bazyl, Lis Daktyl i Niedźwiedź Melon to pedantyczne zwierzęta, które wiodą życie pełne monotonii i śmiesznych rytuałów. Lęk przed wyimaginowanymi stworami: „zębiratorami”, „szlamiakami” i „ponurami” paraliżuje ich tak, że boją się wychodzić z domu, który jest dla nich kolebką bezpieczeństwa. Wyprawa do ogródka po zapasy jest dla nich nie lada wyczynem. Pomimo że mieszkają razem, czują się samotne. Nieustannie czekają na list od kogokolwiek.W ich świat wkracza niczym piorun nieokrzesana i arogancka dziewczynka o imieniu Frania, burząc przy tym ich normalny rytm dnia, robiąc bałagan i wprowadzając zamieszanie.

Dziewczynka, wędrując do „Lepszego Miejsca”, postanawia zatrzymać się u zwierząt, których denerwują jej złe maniery i kłamstwa. Obecność Frani okaże się jednak korzystna dla obu stron. Ona spróbuje oswoić zwierzęta ze strachem, one nauczą ją dobrego wychowania. A na koniec wszyscy dowiedzą się, gdzie tak naprawdę jest „Lepsze Miejsce” oraz, co jest najważniejsze na świecie.

Spektakl bierze udział w 22. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Reżyseria- Przemysław Jaszczak
Scenografia i kostiumy, projekcje - Paweł Brajczew
Muzyka- Krzysztof Domański
Obsada:
Anna Jezierska – Frania
Jakub Grzybek – Bazyl-Borsuk
Kamil Król – Daktyl-Lis
Paweł Pawlik – Melon-Niedźwiedź

Czas trwania- 50 minut
8 lutego 9.00, 11.00 i 17.00 - Frania Piorun


Czerwony Kapturek

Któż z nas nie zna słynnej baśni Grimmów o Czerwonym Kapturku i złym Wilku, który przebrał się za babcię? Zdawałoby się, że tak popularna w świecie bajek historia nie może już niczym zaskoczyć… Chyba że osadzi się ją we współczesnych realiach, wtedy nabierze zupełnie nowego znaczenia.

Wałbrzyski spektakl pomyślany jest jako podróż małej i zbuntowanej Michalinki, nazywającej siebie Czerwonym Kapturkiem, przez demoniczny las, który okazuje się źródłem życiowej mądrości. Dziewczynka, podążając do hipochondrycznej babci, spotyka na swej drodze różne baśniowe postaci: starego, mocno śpiącego Niedźwiedzia; krasnoludki, które uciekają od nieznośnej Śnieżki; Dziewczynkę z Zapałkami – piromankę, lubiącą podpalać las dla zabawy; zakatarzonego Wilka; zapominalską Babę Jagę oraz pedantycznego gajowego Jana Muchę. Każda z napotkanych istot wnosi coś wartościowego do świata Michalinki. Pomagają jej zrozumieć, jak ważny jest szacunek dla drugiej osoby, jak niebezpieczny może być ogień, do czego doprowadzić może łakomstwo i czym grozi rozmowa z nieznajomym.
Inscenizacja skonstruowana jest w konwencji kabaretu: z gagów, absurdalnego humoru, komizmu słownego, symultanicznych scen, szaleńczego tempa oraz interakcji z widownią. Nie brak przy tym nutki dydaktyzmu, płynącej z przedstawienia. Surrealistyczna, biało-czarna scenografia, rodem z dreszczowca, komponuje się z czarnym humorem inkrustowanym zabawnymi musicalowymi piosenkami. Wszystko to sprawia, że spektakl staje się nietuzinkową propozycją zarówno dla młodych, jak i dorosłych widzów.

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Jan Połoński
Scenografia i kostiumy: Marika Wojciechowska
Muzyka:  Michał Kowalczyk
Ruch sceniczny:  Jarosław Staniek
Przygotowanie wokalne:  Małgorzata Jaworska-Kaczmarek
Obsada:
Anna Jezierska
Sylwia Nowak / Natalia Wieciech
Jakub Grzybek
Paweł Pawlik

9 lutego o 9.00 Czerwony Katurek Scena Witkacego

Bilet 20 zł dziecko/ 25 zł dorosły
KASA tel. 600 00 15 14 (10.00-14.00 od wtorku do soboty) lub rezerwacje grupowe 18 20 00 660 w.27 (8.00-14.00 od pon do piątku)

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Urzędu Miasta Zakopane.

opr.s/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl