03.03.2016, 17:21 | czytano: 1301

Remont konserwatorski figury Św. Jana Nepomucena

Szczawnica stara się o dofinansowanie prac konserwatorskich i prac budowlanych przy kapliczce św. Jana Nepomucena w Szczawnicy, zlokalizowanej stojącej na rogu ulic Szalaya i Samorody, nieopodal mostu nad rzeką Grajcarek. Samorząd zabiega o dotację z Województwa Małopolskiego w wysokości 20 tys. zł.
Polichromowana figura stoi na prostokątnym cokole, pod blaszanym daszkiem. Św. Jan przedstawiony jest w szatach kapłańskich, w lewej ręce trzyma krzyż na gałązce palmy, natomiast wskazujący palec prawej dłoni przyciśnięty do ust na znak dotrzymania tajemnicy spowiedzi. Nad głową prezbitera nakrytą biretem umieszczona była aureola, która opadając zatrzymała się na jego ramionach.
Według miejscowej tradycji, obecna figura została ufundowana na przełomie XIX-XX w. przez mieszkańców Szczawnicy Wyżnej w miejscu starej zniszczonej wskutek kolejnych powodzi. Św. Jan Nepomucen był czeskim księdzem w XIV wieku – zmarł śmiercią męczeńską, utopiony w nurtach rzeki Wełtawy. Usytuowanie figury przy moście nad wodą podyktowane jest ludową tradycją katolicką. Z racji sposobu swej męczeńskiej śmierci w nurtach rzeki Św. Jan Nepomucen opiekuje się przede wszystkim groźnym żywiołem wody. Stróżuje przy mostach, groblach, fosach, przeprawach rzecznych, wodospadach. Ratuje tonących, chroni od rozmaitych nieszczęśliwych wypadków w wodzie oraz zapobiega zagrożeniom spowodowanym przez wodę.

Źródło: UMiG Szczawnica
komentarze
upsss...04.03.2016, 07:22
Burmistrz ostatnimi czasy do finansowania inwestycji bierze osoby prywatne i z nimi podpisuje umowy to może i do św.Jana się ktoś znajdzie a potem będzie z tego czerpał korzyści. Np. urząd będzie płacił inwestorowi przez kilka lat za to że wszyscy mieszkańcy i goście mogą oglądać figurę przy moście.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl