21.03.2016, 14:09 | czytano: 2649

Uroczysty spływ, mordercze biegi, koncert Lombardu i bicie Rekordu Guinnessa

W tym roku otwarcie sezonu flisackiego i turystycznego w Pieninach zbiega się z dwoma dużymi imprezami - obchodami Roku Szalayowskiego oraz z dużą imprezą sportową „Biegi w Szczawnicy”. A wszystko to odbędzie się w sobotę 23 kwietnia w Szczawnicy.
Uroczystości rozpoczną się mszą św. w Sromowcach Niżnych, w intencji dobrego i bezpiecznego dla flisaków i turystów roku. Następnie zaproszeni goście wezmą udział w spływie Szalayowskim, płynąc w stronę Szczawnicy łodziami przybranymi w girlandy z kwiatów. Pod Hukową Skałą Bractwo Kurkowe, jak za dawnych czasów, odda salwy armatnie. W tym czasie na promenadzie będą podjęte próby bicia Rekordu Guinnessa w pieczeniu szarlotki. Organizatorzy zakładają, że będzie ona miała ponad 280 metrów. W przedsięwzięcie będą zaangażowani m.in. strażacy i młodzież z Pienińskiej Szkoły Zawodowej. Po upieczeniu szarlotka zostanie rozdana turystom i mieszkańcom.
Na koniec imprezy, na górnej płycie nowego parkingu w Pieninach odbędzie się koncert znanego zespołu Lombard.

W sobotę rozgrywane będą także zawody pod nazwą „Biegi w Szczawnicy”. Już o godz. 3 rano rusza najbardziej morderczy bieg zwany „Niepokornym Mnichem”, w którym zawodnicy mają do przebiegnięcia dystans 96,5 km po górach. O godz. 9 rusza maraton Wielka Prehyba mający 43,3 km. O 10:30 w Jaworkach startuje Chyża Durbaszka (20,2 km). Ostatni bieg – Hardy Rolling startuje w samo południe a uczestnicy mają do przebiegnięcia 6 km. Start (oprócz Chyżej Durbaszki) i meta zaplanowana jest na promenadzie obok restauracji "U Polowacy".

Będzie to już IV edycja imprezy, która z roku na rok jest coraz popularniejsza. W przeciągu zaledwie kilku godzin zapisało się 1,5 tys. osób, które chcą zmierzyć siłę swojego ciała i ducha.

Podczas uroczystego rozpoczęcia sezonu Szczawnica ma udowodnić, że stała się centrum rozrywki i sportu, przez co zachęcić turystów do przyjeżdżania w Pieniny cały rok.
O dokładnym programie poinformujemy w najbliższym czasie.

Joanna Dziubińska
komentarze
as23.03.2016, 09:57
nie no sorry "xsxsxsxsxs" to ty pewnie wszystkim jak zawsze się zająłeś.
xsxsxsxsx22.03.2016, 20:32
Aa - a co Pan Burmistrz ma do biegów czy do spływu ? Jedyne to że nie przeszkadza. nie wszystko co się dzieje w Szczawnicy jest zasługą Pana Burmistrza.
as22.03.2016, 10:20
dobrze że Szczawnica zajęła się takimi imprezami bo na gminę Czorsztyn to już niema co liczyć nawet jak zrobią jakąś imprezę to program imprezy od wielu lat jest monotonią. Szacun dla prezesa PSFP i burmistrza Szczawnicy.
nie flisok22.03.2016, 06:52
Teoretycznie spływ rokrocznie rozpoczyna się w Sromowcach Wyżnych - Kątach...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl