22.03.2016, 22:46 | czytano: 1888

Czy „Zerwany Most” mógłby stać się atrakcją turystyczną?

W siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego, odbyło się spotkanie, zainicjowane przez krościeńskie Stowarzyszenie „Na Rzecz Ochrony Przestrzeni Publicznej”. Gospodarzem spotkania był Dyrektor PPN Michał Sokołowski. W spotkaniu – oprócz inicjatorów – wzięli udział pracownicy PPN, a także przedstawiciele Pienińskich Oddziałów PTTK w Szczawnicy i Krościenku.
Spotkanie rozpoczęła Joanna Majerczak, która przedstawiła Dyrektorowi Parku społeczną inicjatywę rekonstrukcji tzw. „Zerwanego Mostu” na Piaskach. W imieniu zebranych poprosiła Dyrektora o przedstawienie jego opinii oraz uwag dotyczących możliwości przeprowadzenia takiej inwestycji w Krasie.
Dyrektor Michał Sokołowski stwierdził, że rekonstrukcja mostu z uwagi na obowiązujące przepisy prawa, tj. ustawę o ochronie przyrody oraz rozporządzenie zawierające plan ochrony parku nie jest obecnie możliwa. Przedstawił negatywne skutki budowy mostu i zwiększenia niekontrolowanego ruchu turystycznego w obrębie Pienińskiego Parku Narodowego. Jednocześnie zaznaczył, iż prowadzone są prace mające na celu stworzenie szlaku turystycznego pieszo-rowerowego, ścieżki edukacyjno-dydaktycznej, od tzw. „Zawiesów” do przewozu na tzw. „Równicy”. Być może szlak taki powstanie już w przyszłym roku i będzie połączony z przewozem łodzią przez Dunajec.

Uczestnicy spotkania tłumaczyli, że „Zerwany Most” ma dla mieszkańców obu gmin znaczenie sentymentalne. „Zerwany Most” byłby wyłącznie pieszo-rowerowy i po odtworzeniu w zbliżonej do pierwotnej postaci mógłby stać się wybitną atrakcją turystyczną, która uzupełniłaby w znakomity sposób ofertę spacerową obu pienińskich miejscowości. Mógłby być częścią projektowanej trasy wojewódzkiej „Velo Dunajec”. Podkreślano również, iż zagrożenie dla przyrody w Parku byłoby znikome gdyż trasa pieszo-rowerowa prowadziłaby „Popod Ociemnem” wyłącznie już istniejącą na terenie parku drogą jezdną używaną przez pojazdy rolnicze i samochody stałych mieszkańców. Przedstawiono korzystną dla inwestycji interpretację przepisów ustawy o ochronie przyrody, odwołując się do treści planu ochrony parku zakładającej cyt. „wytyczenie i wykonanie nowego szlaku turystycznego na Krasie – części wsi Krościenko nad Dunajcem”.

Dyrektor Parku zachęcił uczestników spotkania do przedstawienia projektu Radzie Naukowej Pienińskiego Parku Narodowego.

źródło: pieniny24
Może Cię zainteresować
komentarze
Parnassius apollo23.03.2016, 16:34
super pomysł!!!!:D
ale królestwo parku na nic nie pozwoli...!!!
nie chodzi nawet o żadne skróty na spacery czy na rowerze, ale o odbudowanie czegoś co mogli by podziwiać młodzi, jak sie dawno budowało, i starsi też, wspominając dawne czasy...:D
ale według tych po....ów z parku to najlepiej nikogo do paku nie wpuścić!!!! a jak już wejdziesz to płać!!!!
Proste jest policzyc ile kasują od samych ludzi ze spływu plus reszta idąca w Pieniny....
SZKODA SIE WKUR......Ć
re23.03.2016, 08:08
lepiej niech się zajmą przełomem Dunajca i ludźmi którzy psują tam krajobraz.Pamiętam kiedyś jak się szło przez przełom panowała cisza spokój a teraz napchane tych pontonów kajaków w ogóle nic nie jest kontrolowane łodzie flisackie przepychają pontoniarzy na zakrętach a to flisacy i ich turyści mają pierwszeństwo ponieważ park zdziera kasę nie z pontoniarzy czy kajakarzy tylko z flisaków i turystów znajdujących się na tratwie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl