15.04.2016, 14:21 | czytano: 2161

Uroczyste obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski w Podczerwonem (zdjęcia)

14 kwietnia w całej Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające 1050. rocznicę Chrztu Polski. W szczególny sposób uczcili to wydarzenie m.in. mieszkańcy Podczerwonego uczestnicząc w okolicznościowej mszy św. w intencji Ojczyzny i rozpalając symboliczną watrę.
W uroczystości zorganizowanej przez Ochotniczą Straż Pożarną w Podczerwonem, Parafię Matki Boskiej Bolesnej w Podczerwonem i Związek Podhalan Podczerwone – Koniówka wzięło udział wielu mieszkańców tejże miejscowości. Mimo deszczu, przy płonącej watrze wspólnie się pomodlili i odśpiewali Hymn Polski.
Podczas mszy św. w intencji Ojczyzny wszyscy wierni wysłuchali okolicznościowej homilii wygłoszonej przez proboszcza ks. Jana Kubisia. Odnowione zostały także przyrzeczenia chrzcielne. Parafianie z Podczerwonego podkreślili rangę uroczystości uczestnicząc w niej w regionalnych strojach góralskich. Podczas mszy św. nie zabrakło pocztu sztandarowego oddziału Związku Podhalan Podczerwone – Koniówka.

Po rozpaleniu watry, w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej wystąpiły dzieci z regionalnego zespołu „Śleboda” działającego przy miejscowym oddziale Związki Podhalan prezentując regionalne pieśni religijne. Przygrywała im kapela góralska złożona z mieszkańców Podczerwonego i członków zespołu „Zowiyrucha”. Na zakończenie na wszystkich czekał ciepły poczęstunek.

Uroczystości upamiętniające 1050. rocznicę Chrztu Polski zorganizowane zostały w tym samym czasie w wielu miejscowościach z inicjatywy Zarządów Głównych Związku Podhalan w Polsce i Związku Ochotniczych Straży Pożarnym RP. Watry zapłonęły w setkach miejsc w całej Polsce w przeciągu 35 minut. Nasz kraj podzielony został na 8 stref. O godz. 20.00 światło zapalone zostało na Giewoncie, by w ciągu 35 minut światło Ducha Świętego mogło dotrzeć na Hel. W każdej strefie watry zapalane były co 5 minut. W Podczerwonem, tak jak w całej południowej Małopolsce ogniska zapłonęły dokładnie o 20.05.

Akcja rozpalania symbolicznych watr odbyła się pod honorowym patronatem Prymasa Polski Wojciecha Polaka.
Organizatorami obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski w Podczerwonem byli mieszkańcy Podczerwonego, OSP Podczerwone, Parafia Matki Boskiej Bolesnej w Podczerwonem i Oddział Związku – Podhalan Podczerwone – Koniówka.

Źródło: organizatorzy
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl