24.04.2016, 13:01 | czytano: 1807

Baroque Collegium 1685 przed sądecką i warszawską publicznością

Bachowskie arcydzieła: Kantata BWV 129 oraz Oratorium Wielkanocne BWV 249 złożyły się na koncerty inaugurujące działalność nowego, międzynarodowego Baroque Collegium 1685, powstałego na gruncie Szczawnickiego Chóru Kameralnego.
Do projektu zaproszono znakomitych polskich i czeskich instrumentalistów (Alta Cappella, Musica Florea Praha) oraz solistów: Ewa Leszczyńska – sopran, Helena Poczykowska-alt, Hasan El Dunia – tenor, Marian Krejcik – bas. Dyrektorem artystycznym zespołu jest Agnieszka Żarska.
Koncerty odbyły się w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu, w ramach wiosennej odsłony „Barokowych Eksploracji” oraz w Kościele ss. Wizytek w Warszawie, na zaproszenie Uniwersytetu Warszawskiego.

Na obu koncertach dopisała publiczność i oba otrzymały świetne recenzje. Na stronie Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” możemy przeczytać: "Wspaniały koncert, wielkie dzieła Mistrza, niezapomniany nastrój, artystyczny popis, świetna frekwencja - tak można streścić środowy koncert w bazylice św. Małgorzaty. To był premierowy występ założonego przez Agnieszkę Żarską zespołu Baroque Collegium 1685. Usłyszeliśmy Oratorium Wielkanocne i Kantatę BWV 129 Jana Sebastiana Bacha. Brawom nie było końca. Melomani wychodzili ze świątyni usatysfakcjonowani."
Natomiast organizatorzy koncertu warszawskiego tak zrelacjonowali wydarzenie:”Baroque Collegium 1685 to nowa nazwa, ale doświadczony zespół - i świetnie to było słychać na wczorajszym koncercie. Połączenie polskich (Szczawnicki Chór Kameralny, Alta Cappella) i czeskich (Musica Florea) barokowych sił dało znakomity efekt, który zachwycił licznie zgromadzoną publiczność. Wszystkim chyba udzieliła się radość płynąca z Bachowskiego Oster-Oratorium, piękno arii w wykonaniu świetnych solistów, energia części chóralnych. Oby tak dalej - zarówno dla wykonawców, jak i całego naszego cyklu!”.

Organizatorzy koncertów: Szczawnicki Chór Kameralny, Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, Biuro Promocji Uniwersytetu Warszawskiego współpraca: Thermaleo Plus Sp z o.o., Fundacja Andrzeja Mańkowskiego-Szczawnica, Dworek Gościnny, Hotel Nawigator.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa

mat. prasowy, zdj. Krzysztof Kordas, Jakub Węgrzyn
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl