26.05.2016, 13:40 | czytano: 3071

Szczawnica ściągnie jeszcze więcej rowerzystów w Pieniny

UMiG Szczawnica
Szczawnica otrzymała kolejne dofinansowanie. Tym razem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego Miastu i Gminie przyznano dofinansowanie w wysokości ponad miliona zł na budowę Centrum Aktywnego Wypoczynku z trasami biegowo-rowerowymi w Jaworkach.
Inwestycja realizowana będzie w oparciu o wspólny projekt Szczawnicy i Fundacji Sądeckiej. Zakładał on wykonanie szeregu ścieżek biegowo-rowerowych oraz kilku budynków wraz z infrastrukturą towarzyszącą od Tarnowa, po Szczawnicę. Całość ma stanowić przemyślany kompleks oferujący nową jakość w przemyśle spędzania czasu wolnego w regionie.
Twórcy projektu wyszli z założenia, iż istotną barierą w dalszym rozwoju profesjonalnych form uprawiania takich sportów jak bieganie czy jazda na rowerze jest bardzo niewielka liczba obiektów w sposób profesjonalny przygotowanych do uprawiania tych form rekreacji – tj. bezpiecznych, opisanych i oznakowanych (długość pętli, przewyższenie, szacowany czas przebycia, a zimą przygotowanych do narciarstwa biegowego poprzez zaznaczenie śladów), a także wyposażonych w infrastrukturę towarzyszącą począwszy od parkingu, po urządzenia do ćwiczeń, a na sanitariatach kończąc. Stąd ostatecznie dla 15 lokalizacji w Małopolski powstały najpierw spójne i wspólne wytyczne projektowe dotyczące budowy i oznakowania tras biegowo-rowerowych oraz obiektów szatniowo-sanitarnych.

Szczawnica jako partner w projekcie opracowała dokumentacje dwóch tras biegowo-rowerowych wraz z tzw. budynkiem biegacza. Infrastruktura rekreacyjno-turystyczna zlokalizowana będzie w miejscowości Jaworki, w rejonie parkingu przy wejściu do wąwozu Homole, gdzie powstanie obiekt Centrum Biegacza i skąd początek będą brały dwie trasy biegowo-rowerowe po ok. 10 km., każda prowadzone w formie pętli (tzn. ich początek i koniec będzie przy obiekcie Centrum Biegacza).

W ramach projektu zaplanowano również budowę 2 tras o długości 10 i 8,2 km, w przebiegu po terenach leśnych, szlakach i ścieżkach, trasowanych za pomocą specjalnych belek.

- Chcemy zakończyć realizację robót do końca 2019 roku – informuje burmistrz Grzegorz Niezgoda – Tak odległy termin wynika z tego, że przygotowaliśmy również inne wnioski o dofinansowanie, które pozwolą zrealizować ścieżki rowerowe na terenie całej gminy. Rok 2019 stanowi w harmonogramie naszej pracy taki punkt, w którym wszystkie elementy układanki – istniejące odcinki ścieżek, nowo budowane o charakterze ciągów głównych pomiędzy Szczawnicą, Szlachtową i Jaworkami, a także te drugorzędne – jak właśnie realizowane w ramach tego projektu, zamkną się w spójną, przemyślaną całość. Gorąco zachęcam również włodarzy gmin ościennych do rozbudowywania infrastruktury drogowej dla rowerzystów i biegaczy, ponieważ wspólna oferta turystyczna jest dodatkową atrakcją dla gości Szczawnicy, ale również pozwala korzystać z zasobów naszego miasta turystom przebywającym w okolicy - dodaje.

UMiG Szczawnica, opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
booob30.05.2016, 08:17
Nie dość będzie fuszerka jak zwykle to jeszcze zwrócą kasę unijną bo mają już do tego wprawę - przecież to idzie z ludzkich podatków to można sobie szastać.
roob26.05.2016, 19:09
Brawo Burmistrzu żeby tylko nie bylo fuszerki jak w innych inwestycjąch to w 100 % cię popieram i trzymam za słowo zimowych tras biegowych!!!!!!!!!
szlaki dla rowerzystów26.05.2016, 15:57
GORCE tam jest przyszłość tras rowerowych - na dziasiaj tylko 140 km .. wkrótce następne 260 km
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl