07.06.2016, 09:12 | czytano: 1975

Orawa Dzieciom Afryki 2016 oraz Orawski Dzień Dziecka (zdjęcia)

Fot. Łukasz Sowiński
W tym roku po raz 15. serca Orawian otworzyły się na potrzeby drugiego człowieka. „Orawa Dzieciom Afryki” to właśnie wielki dar serca, miłości bliźniego, otwarcia na drugiego człowieka.
„Orawski Dzień Dziecka” połączony jest z akcją charytatywną „Orawa Dzieciom Afryki”. Współorganizatorami wydarzenia są Wójt Gminy i Orawskie Centrum Kultury i Orawska Biblioteka Publiczna w Jabłonce, Wójt Gminy i Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Lipnicy Wielkiej oraz Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu”.
Jak zawsze istotnym punktem programu były aukcje, na których zostało zlicytowanych wiele eksponatów pochodzących z Czarnego Lądu. Orawianie serca mieli otwarte i nie szczędzili grosza dla dzieci z Afryki.

Tegoroczna akcja rozpoczęła się wyjątkowo już po raz drugi w sobotę 4 czerwca wieczorem. Licznie zgromadzonej publiczności w Centrum Kultury Górnej Orawy wielu wzruszeń i przeżyć dostarczył koncert Andrzeja Sikorowskiego i Mai Sikorowskiej z zespołem. Odbyła się również projekcja filmu „Orawa Dzieciom Afryki po raz 15” oraz aukcja charytatywna.

Drugi dzień imprezy tradycyjnie już rozpoczęły trombity Haniaczyków, a oficjalnego otwarcia dokonał Wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak wraz z Wójtem Gminy Lipnica Wielka Bogusławem Jazowskim i Prezesem Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu” ks. Adamem Parszywką. Dzień dziecka stał się również okazją do nagradzania dzieci za osiągnięcia zdobyte w trakcie roku szkolnego. Nagrody wręczyli Wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak i Dyrektor ZEAS Maria Staszkiewicz. Został również rozstrzygnięty konkurs „Serduszko dla Afryki”, a do nieba poleciały baloniki symbolizujące łączność Orawy z Afryką. Tradycyjnie też wszystkie mamy zostały obdarowane różami.

Na scenie przez całe niedzielne popołudnie odbywały się występy zespołów. Tańczyły i śpiewały dzieci z „Małego Podhala”. Wystąpił popularny dziecięcy zespół „Promyczki Dobra”. Dzieci obejrzały bajkę „ Warkocz królewny Wisełki” w wykonaniu teatru Art-Re z Krakowa. Koncertem gwiazdy tegorocznej imprezy – „Megitza Trio” zakończyła się XV edycja Orawa Dzieciom Afryki.
Orawianie aktywnie uczestniczyli w loteriach i kwestach. Jak zwykle dużym powodzeniem cieszyła się aukcja prowadzona księdza Jana Hajńderka i Jana Świdronia Dla dzieci zostały przygotowane liczne konkursy, zabawy, stoiska malowania twarzy, zjeżdżalnie, loteria fantowa i inne imprezy towarzyszące. Imprezę poprowadzili Jadwiga Karlak i ks. Andrzej Gołębiowski.W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom ulicy w Malawi.

Źródło: Urząd Gminy w Jabłonce, zdjęcia Łukasz Sowiński
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl