11.06.2016, 16:30 | czytano: 2932

Podhale walczy o pieniądze z Budżetu Obywatelskiego dla Małopolski

16 projektów z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego znalazło się na liście zadań, które przeszły pozytywnie ocenę formalno-merytoryczną i zostały dopuszczone do głosowania w ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. O tym, które z projektów zostaną zrealizowane, zdecydują sami mieszkańcy. Głosowanie rusza 18 czerwca i potrwa do 6 lipca.
Małopolanie zgłosili łącznie 204 zadania, z czego 152 zostały pozytywnie ocenione i to na nie będą mogli głosować mieszkańcy regionu. Wśród nich jest 120 zadań powiatowych i 32 zadania subregionie. Pozostałe 52 zadania to głównie te, które nie mieszczą się w kompetencjach samorządu województwa i nie mogą być sfinansowane z jego środków.
- Projekty są wstępnie ocenione, ale to nie urzędnicy podejmą ostateczne decyzje na co przeznaczyć 6 mln zł, tylko sami Małopolanie. Przed nami najważniejszy test weryfikacyjny – głosowanie, a jak wiadomo wygrają inicjatywy, które zdobędą największe uznanie mieszkańców w danym powiecie i suberegionie. Już dziś zachęcam wszystkich Małopolan do oddania swojego głosu, będzie można to zrobić od 18 czerwca do 6 lipca – powiedział Grzegorz Lipiec z zarządu województwa małopolskiego

Wśród zadań zakwalifikowanych do głosowania przeważają inicjatywy kulturalne (41), edukacyjne (30) i sportowe (27). Niewiele mniej zgłoszono pomysłów prospołecznych (21), turystycznych (19) i z innych dziedzin (12), a tylko 2 zadania ekologiczne. Mieszkańcy Małopolski będą mogli wybierać spośród projektów dotyczących m.in. poprawy infrastruktury drogowej, budowy chodników i zatok autobusowych, zakupu sprzętu medycznego oraz multimedialnego, organizacji festiwali kulturalnych, warsztatów tańca, rajdów rowerowych czy sportowych programów edukacyjnych. Nie zabrakło także pomysłów wykorzystujących nowe technologie w postaci aplikacji mobilnych, np. stworzenie gry terenowej opartej na questingu, dzięki której będzie można zwiedzać małopolskie szlaki turystyczne kierując się wskazówkami zawartymi w programie.

Najwięcej, bo aż 36 pozytywnie ocenionych zadań pochodzi z Małopolski Zachodniej (30 zadań powiatowych, 6 subregionalnych), 33 z Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego (23 zadania powiatowe i 10 subregionalnych), a 30 z miasta Krakowa. 19 projektów będą mieli do wyboru mieszkańcy Subregionu Podhalańskiego (12 powiatowych, 7 subregionalnych) 18 zadań mieszkańcy Subregionu Tarnowskiego (12 zadań powiatowych, 6 subregionalnych), najmniej zaś Sądeczanie – 16 zadań (13 zadań powiatowych, 3 subregionalne).

Głosowanie rozpocznie się 18 czerwca i potrwa do 6 lipca. Małopolanie mają do dyspozycji aż trzy metody, by wyrazić swoje poparcie dla danego projektu. Mogą zrobić to za pośrednictwem formularza internetowego, głosowania korespondencyjnego lub osobiście w agendach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Listę zwycięskich zadań poznamy 31 lipca. Warto dodać, że zadania z I edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego będą realizowane najpóźniej do końca 2017 roku.
Lista zadań dopuszczonych do głosowania: TUTAJ.

oprac. r/ źródło: Urząd Marszałkowski w Krakowie
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
PKNTU02219.06.2016, 11:03
Pomóżmy wyjechać dzieciom do Warszawy - kod zadania powiatowego PKNTU022.
El Polonica12.06.2016, 11:36
Władek jest typowym przedstawicielem Podhala z wtórnym analfabetyzmem. Chodzi o BO Małopolski, nie Miasta Nowy Targ.
KOD SPODT02111.06.2016, 18:10
Chodźmy na Turbacz mnie się wydaje że szlaki rowerowe w naszym rejonie
wpisują się w Produkt Regionalny -Pętlę Wokół Tatr , Rowerowa Stolica Podhala , itp
Proszę o wspólne aktywne poparcie .
Przyda się na pokolenia i ożywi nasz Subregion.
TYLKO TWARDE PROJEKTY MAJĄ SENS/
Władek11.06.2016, 17:05
Kolejne czarowanie mieszkańców !!!!!!!!!!!!
Jaki budżet obywatelski _ żadnego Burmistrz nie wykonał od ustąpienia M.Fryżlewicza a były już II nabory w programie .
Czary mary - fiku miku a głupiemu potrzymać do "slogan" dla niektórych radnych w tym programie .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl