16.06.2016, 10:17 | czytano: 1677

Podhalanin z Nagrodą Kolberga

Jan Wilczek z Bukowiny Tatrzańskiej - wykonawca kierpców, pasów bacowskich i juhaskich, skrzypek - został jednym z laureatów tegorocznej edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.
Wczoraj na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta Gala 41. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej". Wyróżnienia wręczone zostały wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej przez podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wandę Zwinogrodzką.
W tym roku otrzymało ją dwanaście osób i instytucji związanych z kulturą ludową z całej Polski. Wśród nich, jako jedyny Podhalanin, Jan Wilczek.

Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg - etnograf, folklorysta, kompozytor, ustanowiona została w 1974 r. przyznawana jest w sześciu kategoriach: 1. dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego, 2. dla twórców za pisarstwo ludowe, 3. dla kapel ludowych, 4. dla zespołów folklorystycznych, 5. dla badaczy, naukowców i animatorów, 6. nagroda honorowa dla instytucji i organizacji społecznych zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej, działających w kraju i zagranicą. Od początku jest przyznawana pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: organizatorzy, oprac. r/
zobacz także
komentarze
Kolega W.16.06.2016, 11:23
Gratulacje Jasiu!!! a i dlo Danusi tyz bo udział w tyj nagrodzie mo duzy.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl