19.11.2008, 20:09 | czytano: 926

Spotkanie Polsko-Słowackiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Transgranicznej

W Bešeňovej odbyło się XIV posiedzenie Polsko-Słowackiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Transgranicznej - informuje Związek Euroregion „Tatry”. Omawiano wspólne inwestycje oraz kwestię wzajemnego uznawania okresów studiów i równoważności dokumentów o wykształceniu i nadaniu stopni i tytułów uzyskanych w Polsce i na Słowacji.
Polskiej delegacji przewodniczył Piotr Stachańczyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Rzeczypospolitej Polskiej, a słowackiej - Vladimir Čečot, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej. Ze strony Transgranicznego Związku Euroregion „Tatry” w posiedzeniu uczestniczyli: Wendelin Haber - Przewodniczący Rady, Ivan Budiak - Wiceprzewodniczący Rady oraz Dyrektorzy Biur w Nowym Targu i Kieżmarku - Antoni Nowak i Milan Nevlazla.
Omawiano problemy dotyczące rozwoju infrastruktury transgranicznej związanej z transportem drogowym i kolejowym, uznając za strategiczną budowę odcinka autostrady D3 Skalité - granica państwowa RS/RP i budowę części odcinka D3 Svrčinovec - Skalité. Podkreślono konieczność skoordynowania prac projektowych i inwestycyjnych na szlaku „Via Carpatia”.

Komisja wspiera prace nad przygotowaniem budowy nowego połączenia drogowego i mostu granicznego w miejscowości Mníšek nad Popradem i Piwniczna oraz modernizację połączenia drogowego i mostu granicznego przez rzekę Białkę na polsko-słowackiej granicy państwowej (Łysa Polana - Javorina).

W sprawie polsko-słowackiej współpracy w zakresie ruchu turystycznego największym problemem na pograniczu jest słabo rozwinięta infrastruktura transportowa oraz brak bezpośrednich połączeń lotniczych, autobusowych i kolejowych między Słowacją a Polską. W związku z tym Komisja wspiera podpisanie tzw. Deklaracji Karpackiej, która w znaczący sposób może wspomóc rozwój współpracy w dziedzinie turystyki, ekologii, transportu, itp.

Komisja przychylnie odniosła się do realizacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o wzajemnym uznawaniu okresów studiów oraz równoważności dokumentów o wykształceniu i nadaniu stopni i tytułów uzyskanych w RP i RS oraz na podstawie Dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady o uznawaniu kwalifikacji zawodowych.
Z aprobatą przyjęto dążenia Euroregionu „Tatry” do realizacji wspólnego, polsko-słowackiego projektu „Historyczno – kulturowo - przyrodniczego szlaku dookoła Tatr”, którego celem jest budowa ścieżki rowerowej oraz promocja wartości turystycznych i kulturowych Podhala, Spisza, Orawy i Liptowa. Zwrócono się z prośbą do Żylińskiego Samorządowego Kraju i Województwa Małopolskiego o przyspieszenie procesu zatwierdzania zmian planów zagospodarowania przestrzennego na rzecz tego projektu.

Źródło: Euroregion Tatry
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl