19.06.2016, 14:06 | czytano: 1474

Szkolenia dla sportowców w ramach Joy Ride Zako Days

Rowerzysta z prędkością 50km na godzinę traci kontrolę nad maszyną i wylatuje z bandy uderzając głową o drzewo – oto jeden ze scenariuszy, nad którym będą pracować kursanci podczas szkoleń prowadzonych na Joy Ride Zako Days.
Powodem większości wypadków rowerowych jest utrata kontroli nad jednośladem, dlatego pierwszym z dostępnych szkoleń na Joy Ride Zako Days będą podstawy bezpiecznej i efektywnej jazdy terenowej prowadzone przez MTB Academy. W planie zajęć są ćwiczenia obejmujące:
- poprawną pozycje na rowerze
- efektywne hamowanie
- bezpieczne pokonywanie muld i ostrych zakrętów
- podstawy skoków na mini skoczni
- różnice miedzy tłumieniem wybicia, a bezpiecznym pokonaniem uskoku.
Zajęcia będą prowadzone na torze pumptrack pełnym muld i band oraz na specjalnie wybudowanym torze treningowym. MTB Academy zapewnia na czas zajęć rowery do ćwiczeń, natomiast wymogiem jest posiadanie własnego kasku. (zapisy - https://joy-ride-zako-days-szkolenie-rowerowe.konfeo.com/pl/groups)

Niestety wypadek najczęściej wiąże się z urazem, który wymaga rehabilitacji. Delikatne naciągnięcia, niestabilność stawów, stłuczenia czy zwichnięcia, jeżeli nie zostaną „naprawione” w pierwszych dniach po urazie mogą spowodować znacznie większe problemy w przyszłości. Cito, czyli Centrum Indywidualnej Terapii przeprowadzi szkolenia, podczas których zaznajomią uczestników z dwoma najważniejszymi tematami:
- Strategia postępowania pourazowego - droga od urazu do lekarza. Postępowanie zgodnie z protokołem POLICE, czyli złotym standardem na całym świecie w momencie doznania urazu.
- „Must have" każdego rowerzysty - przedstawienie niezbędnego asortymentu medycznego.
- Ćwiczenie aplikacji opasek chłodzących w przypadku najczęściej występujących urazów.
- Słabe i mocne punkty w ujęciu analitycznym narządu ruchu ridera.
- Jak radzić sobie z nabytymi kompensacjami wynikającymi z jazdy na rowerze.
- Przykładowe badanie na uczestnikach wykładu oraz sposób korygowania danych dysfunkcji w oparciu o najskuteczniejsze koncepcje fizjoterapeutyczne z zakresu badania funkcjonalnego (zapisy https://joy-ride-zako-days-szkolenie-fizjoterapia.konfeo.com/pl/groups).

Ostatnim szkoleniem dostępnym w ramach Joy Ride Zako Days będzie kurs pierwszej pomocy prowadzony przez Extreme Trauma Team. Ponownie wracając do scenariusza rowerzysty uderzającego w drzewo to świadkowie zdarzenia mają największą szansę na uratowanie poszkodowanego, dlatego w ramach kursu instruktorzy przeprowadzą ćwiczenia z:
- zabezpieczenia miejsca wypadku
- oceny stanu poszkodowanego
- wezwania służb
- postępowania z poszkodowanym przytomnym i nieprzytomnym
- pierwszej pomocy w urazach
- podstaw ewakuacji medycznej (m.in. w tym bezpieczne zdejmowanie kasku i przygotowanie poszkodowanego do transportu)

Każdy uczestnik otrzyma zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Ważne na 2 lata. (zapisy https://joy-ride-zako-days-szkolenie-pomoc.konfeo.com/pl/groups)

Każde ze szkoleń odbędzie się dwukrotnie w sobotę 25.06 (14:00 – 17:00) oraz dwukrotnie w niedzielę 26.06 (10:00 – 13:00). Czas zajęć dla jednej grupy to 1,5 godziny. Każdy z kursantów i kursantek musi zapisać się na zajęcia online, a plan został stworzony w taki sposób, aby można było wziąć udział w różnych szkoleniach.
Koszt wzięcia udziału w jednych zajęciach to jedyne 10zł, a 100% wpisowego zostanie przeznaczone na Maxa Świerkowskiego z Zakopanego, o którym więcej można dowiedzieć się tutaj .

Organizatorzy: Miasto Zakopane, JR Events, Zakopane.pl
Współorganizatorzy: Cyklokarpaty, BT Project, MTB Academy

Wydarzeniu patronuje Podhale24.

mat. prasowy, opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl