05.07.2016, 20:56 | czytano: 1521

XXI Śpisko Watra (zdjęcia)

Tradycyjnie pierwsza niedziela lipca na Spiszu była wielkim świętem. Już po raz XXI przy Gminnym Ośrodku Kultury w Niedzicy odbyła się uroczysta Śpisko Watra, czyli letni przegląd spiskiego folkloru.
Na wstępie wójt gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz przywitał przybyłych gości, m.in. posłankę Annę Paluch, prezesa ZEW Niedzica Macieja Krakowskiego, przewodniczącego Rady Gminy Zdzisława Majerczaka, sekretarza gminy Joannę Słowik oraz radnych, sołtysów i mieszkańców gminy. Następnie, zgodnie z tradycją, rozpalił watrę zaprosił zgromadzonych do wspólnej zabawy.
W tym roku zaprezentowało się 12 spiskich zespołów („Trybskie Dzieci” z Trybsza, „Łapsańskie Fijołecki” i „Młode Hajduki” z Łapsz Wyżnych, „Dunajec” z Niedzicy, „Mali Łapsanie” z Łapsz Niżnych, „Honaj” z Dursztyna, „Frydmanianie” z Frydmana, „Mali Toniecnici” i „Zielony Jawor” z Krempach, „Ciardasie” z Czarnej Góry, „Bystry Potok” z Kacwina, Czardasz” z Niedzicy). Przyjechały także zaprzyjaźnione zespoły z zagranicy. Węgierska grupa KAPUVAR NEPTANCEGYUTTES Z KAPUVAR zachwyciła publiczność dynamicznymi układami tanecznymi, melodyjnym śpiewem i prawdziwie mistrzowską grą na skrzypcach jednego z członków kapeli. Zaprezentował się także zespół „Maguranka” ze Spiskiej Starej Wsi, który pokazał wiązankę słowackich tańców i pieśni.

Podczas niedzielnych uroczystości odbyła się II edycja Konkursu Muzyk Spiskich. Do rywalizacji zgłosiło się 8 muzyk w dwóch kategoriach: młodzieżowej i dorosłej. Ich występy oceniało jury – Aleksandra Bogucka (etnomuzykolog), Jadwiga Adamczyk (muzyk, folklorysta) i Ryszard Kowalczyk (muzyk, regionalista). W rezultacie obrad komisja przyznała następujące miejsca:

W kategorii młodzieżowej:
I miejsca nie przyznano
II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł otrzymała muzyka z Czarnej Góry.
Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 200 zł otrzymali:
muzyka młodzieżowa z Jurgowa i muzyka „Ciardasie” z Czarnej.

W kategorii dorosłej:
Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 500 zł otrzymali: muzyka „Jurgowianie” z oraz muzyka z Czarnej Góry.
Dwa równorzędne II miejsca i nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł otrzymali: muzyka „Gryglaków” z Łapsz oraz muzyka „Wartko”.
III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł otrzymała muzyka „Frydmanianie” z Frydmana.
Obchody XXI Spiskiej Watry zwieńczył występ zespołu „Tryptyk”, prezentujący utwory z pogranicza folku i jazzu. W trakcie trwania imprezy można było także skosztować tradycyjnych spiskich potraw regionalnych, a tym samym wesprzeć akcję charytatywną „Pomagamy dla Iwony”.

Mimo mało sprzyjającej pogodowej aury, impreza zgromadziła sporą publiczność, której z pewnością jeszcze przez długi czas towarzyszyć będą echa regionalnych melodii wygrywanych przez spiskie muzyki.

Joanna Dziubińska, źródło: UG Łapsze Niżne
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl