13.07.2016, 23:55 | czytano: 4933

Orawskie posiady - czwarty dzień obchodów 450-lecia Jabłonki (zdjęcia)

zdj. Łukasz Sowiński
Tym razem jubileusz Jabłonki przebiegał pod hasłem "spotkania ze sztuką i historią". Posiady rozpoczął wójt Antoni Karlak w holu Centrum Kultury Górnej Orawy w Jabłonce. Przywołał kilka faktów z historii Orawy. Przypomniał, że powinniśmy być dumni z naszych przodków, którzy osiedlili się na tych ziemiach. To im zawdzięczamy to, kim jesteśmy. Dziękował mieszkańcom Orawy za przyjęcie zaproszenia na tę piękną uroczystość.
Zaprezentowano najnowszy film o Jabłonce, zrealizowany przez Telewizję Kraków (scenariusz i realizacja Inka Bogucka). Najstarsi mieszkańcy Jabłonki opowiadali w nim o powojennych czasach, wskazywali na zmiany warunków i sposobu życia.
Posiady to rozmowy i dyskusje. Osoby, wypowiadające się o przeszłości Orawy, mówiły o tym, jak się żyło w II połowie XX wieku i co z tamtych lat pozostało w ich pamięci do dziś. Było poważnie i humorystycznie. Głos zabrali: Andrzej Woszczek, Marta Krawczyk, Emil Holla, Irena Grobarczyk, Józef Szperlak, Aniela Stopka, Julian Stopka oraz dwóch panów, którzy nie mieszkają na Orawie, ale czują się z nią związani. Byli to Zygmunt Sadlik z Krakowa oraz Adam Sawina z Raby Wyżnej.

Posiady w siedzibie Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce były poświęcone najnowszym publikacjom o Jabłonce: cz. II monografii pt. „Jabłonka – stolica polskiej Orawy” oraz albumowi pt. „Jabłonka na starej fotografii”. Na spotkanie zostali zaproszeni najstarsi mieszkańcy Jabłonki.

Autorami drugiej części monografii pt. „Jabłonka – stolica polskiej Orawy” są: Robert Kowalczyk, Barbara Zgama, Anna Paś-Filipek, Krzysztof Miraj, Andrzej Madeja, Andrzej Woszczek. Książka dotyczy lat 1945-2014, a jej tematem są historia administracji i życie gospodarcze Jabłonki. Zawiera ona najnowszą historię, która wielu mieszkańcom Jabłonki jest bliska, i którą jeszcze dobrze pamiętają. Tekst został uzupełniony licznymi fotografiami.

W albumie pt. „Jabłonka na starej fotografii” autorki – Grażyna Karlak i Aneta Bylicka ułożyły zdjęcia tematycznie. Wędrówkę po Jabłonce zaczynają od spojrzenia na kościół parafialny z różnych stron, z bliska i daleka, dawniej i dziś. Fotografie przedstawiają m.in.: starą plebanię; budowę kościoła Św. Brata Alberta; uroczystości kościelne, a także: przydrożne kapliczki, figury i dzwonnice; jabłonczańskie rodziny, wesela; dawne stroje; prace polowe; szkoły, zespół Małe Podhale, amfiteatr w Parku Tysiąclecia, Ochotniczą Straż Pożarną, Centrum Jabłonki.
Wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak podziękował Autorom obu publikacji, wręczając każdemu czerwoną różę. Posiady zakończył występ zespołu z Ukrainy.

Po południu w kościele pw. Św. Brata Alberta w Jabłonce-Borach odbyła się msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bpa Jana Szkodonia.

UG Jabłonka, Barbara Zgama, zdj. Łukasz Sowiński
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
john18.07.2016, 10:18
historia nowoczesna śmiechu warte skr i gs w jabłonce skr-ru już go nie ma a GS w Jabłonce nic się nie rozwija już od co najmniej 25 lat tylko sprzedaje lu wydzierżawia to przykład rozwoju orawy co z innymi firmami co prężnie się rozwijają tu wydaje mi się chodzi za cudze pieniądze rozsławiać samych siebie...
Marcjanna14.07.2016, 10:52
ceregiele same
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl