26.07.2016, 00:59 | czytano: 4529

Premiera opery w ruinach czorsztyńskiego zamku (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
Ruiny zamku w Czorsztynie były świadkiem nietypowego wydarzenia. Na dziedzińcu zamku Wronin uczniowie z Akademii Muzycznej z Krakowa przedstawili spektakl operowy o miłości, duchach i przeznaczeniu.
Opera pt: „Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomir i Wanda” została napisana przez Karola Kurpińskiego, a powstała do libretta Józefa Wincentego Krasińskiego z Radziejowic. Niedzielny spektakl był pierwszym wystawionym w tym miejscu, ponieważ nigdy dotąd żaden spektakl nie był wystawiany na tym zamku. Historia opery opowiada o rycerzu Bojomirze i jego słudze Nikitcie, którzy powracają z bitwy pod Wiedniem, a szukając schronienia przed ulewnym deszczem trafiają do zamku, w którym podobno straszy… Okazuje się jednak, że w zamku dochodzi do nieoczekiwanych wydarzeń…
Pomysłodawczyniami projektu są dwie młode śpiewaczki, a zarazem przyjaciółki z krakowskiej Akademii Muzycznej: Ewa Walkowska i Maria Złotek, które postanowiły pokazać operę o zamku Wronin, właśnie w miejscu, o którym opowiada historia. Do przedsięwzięcia namówiły 28-osobowy zespół muzyków i dodatkowo troje solistów.

Mimo, że od Tatr nadciągały burzowe chmury, pogoda pozwoliła aby pienińska premiera dzieła Karola Kurpińskiego pt.: „Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomir i Wanda się odbyła . Publiczność była zachwycona i nagrodziła młodych artystów gromkimi brawami.

Joanna Dziubińska, zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Obserwator TU26.07.2016, 20:50
Drogi Obserwatorze . Obserwuję z przerażeniem , że wszelkiej maści domorośli krytycy podejmują się zabierać głos na tematy, o których mówiąc delikatnie nie maja zielonego pojęcia. Otóż zadam Ci kilka pytań :
a może nieskoszona trawa to efekt tego ,że zamek położony jest w obrębie PPN a trawa ta jest pod ochrona i musi się wysiać ?
a może oświetlenie sceny do zamierzony zabieg , bo sztuka odbywa się w nocy w atmosferze strachu i duchów?
a może nie było biletów i żadnej kasy nikt z nikogo nie ściągał?
Proszę nic tu już nie pisz w ramach odpowiedzi , ale odpowiedz sobie sam.
e226.07.2016, 20:46
Super fajne !!! - ale ja bym dała więcej "DUCHÓW" . Było by ciekjawiej!Pomysł świetny, wspaniałe widowisko, ale dodajcie: więcej magii, więcej tajemniczości i więcej humoru - a będzie SUPER!!! - tego Wam życzę
Lena26.07.2016, 14:14
Dziękujemy za wspaniałe widowisko!
:)26.07.2016, 13:02
Piękna akcja niestety nałożenie się wielu imprez odebrało frekwencję, niech żałują ci co nie byli :)
Obserwator26.07.2016, 12:05
Impreza i koncert super, ale zastrzeżenia mam co do samego otoczenia zamku. Z boku stoi jakiś stary zardzewiały płot, trawa (albo chwasty, bo ciężko to trawą nazwać) nieskoszone i wyglądają po prostu obleśnie. Pasowało by też lepsze oświetlenie sceny, a i jakby się mury zamku świeciły to tez by było jeszcze ciekawiej. Dobrze jest z turystów ściągać kasę, ale może czasem wypadało by też zadbać o własne podwórko.
Wojtek z Miasta26.07.2016, 11:08
Dziękuję organizatorom, aktorom, orkiestrze i sponsorom.za wspaniałe widowisko i muzykę.
W26.07.2016, 08:35
Było super, mam nadzieję że w przyszłym roku też na zamku uda się coś podobnego zorganizować!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl