05.08.2016, 13:53 | czytano: 4514

PKL zapowiadają inwestycje na kopule Kasprowego Wierchu. Wykują korytarz dla narciarzy, zbudują tarasy widokowe

zdj. Piotr Korczak
Władze PKL, którym mieszkańcy i turyści zarzucają brak jakichkolwiek działań w kierunku rozwoju narciarstwa na w Zakopanem, zaprezentowały plan działań inwestycyjnych na najbliższe 5 lat. Działania te zawarte zostały w nowej strategii rozwoju spółki, która zaakceptowana została na ostatnim posiedzeniu Rady Nadzorczej.
Najwięcej kontrowersji wzbudzają plany nowego zagospodarowania kopuły Kasprowego Wierchu. Według Janusza Rysia, prezesa PKL, wymaga ona przebudowania tak, aby usprawnić ruch narciarzy między główną koleją, a wyciągiem krzesełkowym na Goryczkowej oraz zagospodarować czas turystom wjeżdżającym na Kasprowy Wierch i zniechęcić ich do bezcelowego krążenia po szczycie.
Pierwszy z punktów ma zostać osiągnięty poprzez budowę korytarza pod kopułą Kasprowego Wierchu. W chwili obecnej narciarze, którzy korzystają z wyciągu na Hali Goryczkowej (czyli tej, która uważana jest przez narciarzy za łatwiejszą), aby przedostać się z i do głównej kolei, muszą przejść dosyć długi i niebezpieczny odcinek. Planowany korytarz ma tę trasę skrócić i sprawić, że przejście między wyciągami stanie się dużo szybsze, łatwiejsze i bezpieczniejsze. W korytarzu, który ma mieć długość około 100 metrów, znajdzie się również miejsce na ekspozycję Muzeum Tatrzańskiego. Planowany koszt budowy wyniesie od kilku do kilkunastu milionów złotych. Według ekspertów współpracujących z PKL budowa i użytkowanie korytarza nie będzie miało negatywnego wpływu na środowisko naturalne.Drugi punkt ma zostać osiągnięty poprzez budowę tarasów widokowych, na których turyści będą mogli się zatrzymać. Pozwolą one na podziwianie widoków zarówno w stronę gór, jak i w stronę miasta bez konieczności wychodzenia poza kopułę Kasprowego Wierchu i wchodzenia w teren Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Niezależnie od budowy korytarza i tarasów widokowych planowana jest również modernizacja kolejki krzesełkowej na Hali Goryczkowej. Jej koszt planowany jest na 50 mln. złotych. W przypadku uzyskania wszystkich pozwoleń i porozumienia z Tatrzańskim Parkiem Narodowym realizacja inwestycji jest możliwa do 2019 roku.

opr. pk/ zdj. z konferencji prasowej Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
kerr06.08.2016, 16:53
Byznesmeny zniszczyli zakopiańskie Krupówki to jaki problem z Kasprowym.Ludzie pokroju "rotty" wszystko chcieli by zabetonować zapominając,że istnieje granica ingerencji człowieka w przyrodę.
majka06.08.2016, 16:19
Piwonię i Olę popieram -znawcy czyli narciarze wiedzą że to absurd i to za 50mln -kto za to zapłaci -my no bo kto?
Hawranski05.08.2016, 23:57
Mam pytanie dla wszystkich czytających ten artykuł . Otóż koszt remontu Goryczkowej , to 50 milionów złotych . A kto z Państwa wie za jakie pieniądze sprzedano całe PKL ? ( PKL to: Kasprowym z Goryczkowa i Gąsienicowa , Gubałówka , Szczawnica , Krynica , Mosorny Gron i jeszcze Żar -wszystkie były po remoncie )
Polsport05.08.2016, 21:32
Po co tunel? Jest takie oblężenie przez turystów Kasprowego że śnieg przestał padać na Goryczkowej,nie ma miejsca.
Ola05.08.2016, 17:50
dziurawcie góry.... już wtedy nigdzie nie znajdzie się terenu gdzie nie ma ingerencji człowieka... najlepiej to dynamit podłóżcie i rozwalcie je a potem na nowo usypcie. Po co wiercić w skale jak łatwiej spychem usypać.
rotty05.08.2016, 15:14
Piwonia vel Pokemon - a jakieś konkrety przeciwko?
skrzat05.08.2016, 15:01
faktycznie inwestycje takie,ze glowa mnie rozbolala.Kwoty to jakis kosmos wiec kieszenie beda pelne
piwonia05.08.2016, 14:24
Ten, kto wymyślił ten tunel powinien najpierw wywiercić tunel pod swoją kopułą (najlepiej poprzez uszy). Pewnie nie będzie miało to negatywnego wpływu na jego mózg, bo go tam już nie ma.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl