07.08.2016, 22:17 | czytano: 1163

VII Letni Festiwal Pieniny-Kultura-Sacrum. Koncert na organy i saksofon (zdjęcia)

W kościele pw. Dobrego Pasterza w Krościenku n. Dunajcem miał miejsce czwarty koncert w ramach VII Letniego Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum. Wystąpił światowej sławy włoski organista Francesco Bongiorno oraz grający na saksofonie znakomity kameralista i muzyk orkiestrowy, krośnianin - Jarosław Sereda.
W wirtuozowskim wykonaniu zostało zaprezentowane brzmienie saksofonu. Artysta wyeksponował możliwości tego instrumentu w literaturze muzycznej od czasów baroku aż po współczesność. Wplótł w swój występ monolog skierowany do publiczności, dając popis nie tylko muzycznej wirtuozerii, ale również zdolności aktorskich.
Zaszczytem było wysłuchanie perfekcyjnych wykonań włoskiego artysty-organisty, koncertującego na światowych festiwalach muzycznych. Grał z wielkim wdziękiem i lekkością, ukazując pełną paletę barw krościeńskiego instrumentu.

Był to kolejny niezapomniany wieczór pełen najmilszych muzycznych wrażeń.

Oprócz gromkich braw od publiczności artyści otrzymali upominki przygotowane przez gminne Biuro promocji oraz tradycyjnie ręcznie malowane obrazki na szkle, corocznie przygotowywane przez Ewę Majerczak ze Stowarzyszenia Artystów Pienińskich.

Ostatni tego lata koncert w ramach festiwalu odbędzie się 13 sierpnia, w sobotę, o godzinie 19.00, w kościele pw. Dobrego Pasterza w Krościenku n.Dunajcem. Wystąpi wiedeński chór pod batutą Julii Czepiel, a po raz pierwszy w Krościenku koncertować będzie Koreańczyk, Jisung Kim prezentujący dzieła organowe. Wstęp na koncert wolny.
Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Agnieszka Radwan-Stefańska, organizatorami: Stowarzyszenie Artystyczne PianoClassic oraz Parafia pw. Wszystkich Świętych w Krościenku n. D. Festiwal wspierają finansowo: Powiat Nowotarski, Gmina Krościenko n. D., a wśród partnerów są: Pensjonat Crosna Spa, Cukiernia Piotrowscy oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n. D.

Bożena Soliwoda
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl