09.08.2016, 10:34 | czytano: 1457

Koncert na rocznicę (zdjęcia)

For. Piotr Korczak
W Zakopanem trwają obchody 90. rocznicy śmierci Jana Kasprowicza. W kościele pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie w ramach festiwalu „Muzyka zaklęta w drewnie” odbył się koncert poświęcony związanemu z Zakopanem poecie.
Wystąpiła utalentowana młoda pianistka 17-letnia Rozalia Kierc, która zaprezentowała recital "...między graniami...".
Rozalia Kierc już od 8 roku życia komponuje oraz występuje w kraju i za granicą. Jest laureatką ponad dwudziestu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów muzycznych, na których zdobyła kilkanaście pierwszych nagród, nagrody specjalne oraz Grand Prix. Była uczestnikiem mistrzowskich kursów pianistycznych w kraju i za granicą. Występowała m.in. z Sinfoniettą Cracovią, Orkiestrą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Krakowską Orkiestrą Kameralną, Lwowską Narodową Orkiestrą Kameralną Akademia oraz Młodą Polską Filharmonią.

Miejsce koncertu poświęconego Kasprowiczowi było nieprzypadkowe. Drewniany kościółek na Harendzie związany jest swymi dziejami z mieszkańcami willi „Harenda”, w której obecnie znajduje się muzeum. Maria Kasprowiczowa – żona poety przekazała parcelę pod kościół, a dzięki staraniom zięcia Kasprowicza prof. Władysława Jarockiego i miejscowego proboszcza Jana Tobolaka, nieużywany i niszczejący kościół z Zakrzowa koło Kalwarii Zebrzydowskiej przeniesiono do Zakopanego.

mat. org, oprac. pk/ zdjęcia Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
komentarze
Mariusz09.08.2016, 11:17
Szału nie było!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl