29.08.2016, 20:20 | czytano: 1752

Polska premiera opery Costanza E Fortezza (zdjęcia)

Scena szczawnickiego Dworku Gościnnego była miejscem polskiej premiery Opery Koronacyjnej „Costanza E Fortezza” (Wytrwałość i siła) napisanej przez Johanna Josepha Fuxa na koronację Karola VI Habsburga w czeskiej Pradze.
Prapremiera tego słynnego dzieła, która miała miejsce w 1723r., uznawana jest za datę narodzin opery w Czechach.
Rekonstrukcji dzieła podjął się czeski dyrygent oraz wiolonczelista Marek Štryncl wraz z orkiestrą Musica Florea, chórem Collegium Floreum, zaproszonymi solistami oraz tancerzami z zespołu Hartig Ensemble. Choreografię przygotowała założycielka tego ostatniego – prof. Helena Kazarova.

Akcja Opery rozgrywa się w starożytnym Rzymie. Opowiada ona o obronie Rzymu przed królem Etruskim - Tarkwiniuszem, który zamierza odzyskać tron. Pojawiają się również wątki miłosne. Sztuka kończy zawarciem pokoju pomiędzy wrogo nastawionymi do siebie Etruskami i Rzymianami. Arie operowe przeplatane scenami baletowymi wprowadziły publiczność w zachwyt. Zgromadzeni nagrodzili kunszt artystów brawami na stojąco.

Było to ostatnie tegoroczne spotkanie z cyklu Barokowe Eksploracje - festiwalu muzycznego organizowanego od 2011 roku przez obchodzący w tym roku swoje 10-cio lecie Szczawnicki Chór Kameralny oraz zaprzyjaźnioną orkiestrę Musica Florea z Pragi.

Weronika Błażusiak
Zobacz pełną wersję podhale24.pl