16.09.2016, 12:24 | czytano: 4273

Święto Chleba w Lipnicy Wielkiej

zdj. Bronek Kowalczyk
W Lipnicy Wielkiej - Murowanicy zorganizowane zostały XVIII Gminne Dożynki.
Najpierw dziękowano za plony rolnicze w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Murowanicy, potem przeniesiono się na boiska przyszkolne w Murowanicy. Ksiądz proboszcz Andrzej Pawlak, wójt Bogusław Jazowski, sołtys Franciszek Pindziak wraz z zaproszonymi gośćmi podzielił chleb, który wraz z miodem powędrował do licznie zgromadzonej publiczności. Wtedy też wręczono dyplomy i nagrody dla najlepszych gazdów 2016 roku wskazanych przez sołtysów poszczególnych sołectw.
Na scenie wystąpiła Strażacka Orakiestra Dęta, Muzyka Lipnicka, dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 z Programem Dożynkowym, Heligonki z Rabczyc pod kierownictwem Mirosława Tropka, Orawska Grupa Teatralna ze scenką pod tytułem "Hołdomas", Andrzej Dziubek (lider zespołu De Press) a na zakończenie starodawna zabawa taneczna do Zespołu "Starzy Znajomi".

Sołectwa rywalizowały ze sobą w różnych konkurencjach. Był konkurs na najsmaczniejszy chleb domowy i podpłomień, na najlepszy miód topiony z cukru i najlepszą nalewkę, na starodowny wionek na zakończenie „zbiyrek”, na bukiet kwiatowo-zielny, przyśpiewki dożynkowe, "Cy bocys jako się te nazywo?", zbieranie rzepy (ziemniaków), robienie masła, młócenie zboza, kręcenie porwosła, przyśpiewki dożynkowe, tocenie bola siana, chodzanie jojkiem do celu, rzut gumiokiem na odległość i przeciąganie liny.

W ogólnej klasyfikacji zwyciężyło sołectwo Murowanica, przed Centrum i Skoczykami. Kolene miejsca zajęły Kiczory i Przywarówka.

Wybrano także najlepszych gazdów. Zostali nimi: Maria i Ignacy Kupczyk, Danuta i Wendelin Janowiak, Teresa i Tadeusz Karlak, Bernarda i Jan Dziubek, Bożena i Marek Burdyl, Irena i Eugeniusz Wegrzyn, Wanda i Kazimierz Kuliga, Helena i Jan Machajda, Janina i Stanisław Ogórek, Teresa i Andrzej Brawiak, Danuta i Stanisław Michalak

W konkursie na Najsmaczniejszy Chleb domowy i podpłomień zwyciężył Józef Karkoszka. Najlepszy miód topiony z cukru i najlepszą nalewkę robi Danuta Kwak. Najpiękniejszy starodowny wionek na zakończenie „zbiyrek” zrobił Eugeniusz Lichosyt, bukiet kwiatowo-zielny - Danuta Janowiak.
Konkurs przyśpiewek dożynkowych wygrała Aneta Orawiec. W zmaganiach "Cy bocys jako się te nazywo?" najlepsi byli - sołtys Franciszek Pindziak i muzyk Andrzej Dziubek, sołtys Jan Kwak i starosta nowotarski Krzysztof Faber, sołtys Bożena Lichosyt i poseł na Sejm Edward Siarka, Bronisław Bandyk i Wójt Gminy Lipnica Wielka oraz sołtys Henryk Kowalczyk i radny powiatowy Jan Kuczkowicz.

Pełne wyniki na stronie internetowej UG Lipnica Wielka.

Organizatorami dożynek byli: wójt Gminy Lipnica Wielka, Sołtys i Rada Sołecka Sołectwa Murowanica, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej oraz Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy

opr.s/ zdj. Bronek Kowalczyk
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
s30krzys18.09.2016, 00:25
Dawno temu jadłem codziennie..Chciałbym spróbować takiego chleba znowu...
Ula17.09.2016, 23:00
i dobrze, że się ludzie bawią. Okowita na dożynkach jak najbardziej.
mieszkaniec17.09.2016, 12:59
Do fred jak ci się nie podobało to mogłeś siedzieć w domu , dla mnie było super. Tak mają wyglądać dożynki prosto i naturalnie.
fred17.09.2016, 07:03
Bez nadziejna impreza,a najwięcej szumu robił prowadzący.
Jak można pić na takiej imprezie,i dlaczego zawsze jest sprzedaż piwa przez Adama.Masakra.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl