20.09.2016, 09:54 | czytano: 2787

Msza Święta w intencji ludzi gór na Babiej Górze (zdjęcia)

zdj. Andrzej Habina
Przy kaplicy Matki Bożej Bolesnej na Babiej Górze odprawiona została polowa Msza Święta w intencji ludzi gór.
Organizowana corocznie z inicjatywy Ratowników Sekcji Babiogórskiej Grupy Beskidzkiej GOPR Msza Święta, mimo pochmurnej pogody, przyciągnęła na Babią Górę wielu miłośników gór, w tym dużo turystów.
Tuż pod szczytem, w skalnej niszy, znajduje się statuetka Najświętszej Marii Panny. Ta mała kapliczka powstała w sierpniu 1987 r., jako wotum dziękczynne za ocalenie w zamachu Jana Pawła II. Inicjatorami i fundatorami jej założenia byli ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Sekcji Sucha Beskidzka (Sekcja Babiogórska). 14 września 1987 r. odprawiono tutaj pierwszą Mszę Świętą w intencji Ojca Świętego i fundatorów kapliczki. Od tego czasu, w najbliższą niedzielę święta Matki Bożej Bolesnej (15 września) na tradycyjnej Eucharystii gromadzą się liczni wierni.

Zgodnie z tradycją już w XIX w. pod szczytem istniała kapliczka Matki Bożej, nazywanej Matką Bożą Bacowską. W tym czasie na grzbiecie i stokach Babiej Góry wypasano stada wołów i owiec. Kapliczka służyła jako miejsce modlitwy miejscowym pasterzom, zmuszonym spędzać w górach kilka miesięcy.

Andrzej Habina
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl