01.11.2016, 10:15 | czytano: 2785

Młodzież pamięta o Kurierach Tatrzańskich (zdjęcia)

For. Piotr Korczak
W auli Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego odbył się spektakl słowno-muzyczny, przygotowany przez młodzież z Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych, pt. "Z Józefem Krzeptowskim "Ujkiem" o kurierach tatrzańskich”.
Młodzież przypomniała, że główne szlaki kurierów tatrzańskich, wychodzące z Warszawy lub Krakowa, biegły albo przez Podhale do Zakopanego lub w jego okolice, albo przez Sądecczyznę. Szlaki te przecinały Słowację i przekraczały granicę węgierską koło Koszyc lub Rożniawy (oba te miasta leżały wówczas na Węgrzech). Punktami wyjściowymi dla kurierów na Podhalu były głównie Zakopane, Chochołów i Waksmund.
Z Zakopanego kurierzy wędrowali najczęściej przez Tatry (np. przez Przełęcz pod Kondracką Kopą lub przez Tomanową Przełęcz do Doliny Cichej – w zimie na nartach), z Chochołowa przez Tatry lub przez Orawę, a z Waksmundu przez Spisz. Kurierzy podróżowali autami (z zaufanymi Słowakami), szli piechotą, a na terenie Węgier przemieszczali się koleją.

Młodzież wspomniała nazwiska wielu kurierów, którzy z narażeniem życia, wielokrotnie pokonywali tatrzańskie szlaki. Byli to między innymi: Bronek Czech Bronisław Przybylski, Andrzej Krzysiak, Franciszek Frączysty, Józef Beresko, Julian Hoły, Stanisław Motyka i wielu innych.

W zakończeniu przedstawienia, ze sceny padły ważne słowa – przesłanie skierowane głównie do młodzieży: "Moim marzeniem jest, żeby młodzi ludzie - tacy jak wy - pamiętali o zasługach tatrzańskich kurierów zarówno tych, którzy urodzili się tutaj - pod Tatrami, jak i tych pochodzących z innych regionów Polski. Znacie nazwiska i zasługi tylko niektórych z nich. Pamiętajcie, kurierów było wielu. Dużo więcej, niż dzisiaj wspomnieliśmy. Nie pozwólcie, aby ich poświęcenie i imiona zostały zapomniane”.

W spektaklu wzięli udział: Krystian Gąsienica - Józef Krzeptowski „Ujek”, Łukasz Zarycki – stary gazda, Ewelina Pawlikowska, Paulina Chowaniec i Maciek Stołowski – młodzi ludzie, Kuba Lasak – młody góral, Michał Pawlikowski – reporter, Klaudia Luranc, Klaudia Węgrzyn - młode góralki, Hubert Marduła – skoczek narciarski, Członkowie zespołu „ Hotelorze”, Narratorzy: Monika Pawlikowska i Ewelina Gał.
Opieka artystyczna: Stanisława Łukaszczyk i Maciej Walczak, scenariusz i reżyseria: Jolanta Dolińska i Aleksandra Bort

oprac. pk/ źródło:materiały szkolne, zdjęcia Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl