27.11.2016, 20:50 | czytano: 814

Wyniki XXXVII Konkursu Literackiego im. Piotra Borowego

W Orawskiej Bibliotece Publicznej w Jabłonce ogłoszono laureatów tegorocznej edycji Konkursu Literackiego im. Piotra Borowego.
Przed zgromadzoną publicznością, w której znaleźli się z-ca wójta Bolesław Wójcik, dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice oraz sympatycy biblioteki, zwycięzcy poszczególnych kategorii zaprezentowali swoje utwory, a grupa dzieci ze SP Kiczory przedstawiła gadkę I. Grobarczyk „Jako w niebie tak i na ziemi".
W tym roku w kategorii „poezja” nadesłano 95 tekstów, a w kategorii „proza” 31 utworów. W konkursie wzięło udział 93 autorów.

W rywalizacji mogli uczestniczyć poeci, literaci, pisarze i wszyscy chętni niezależnie od ich miejsca zamieszkania. Warunkiem koniecznym było uwzględnienie w każdym utworze tematyki orawskiej bez względu na sposób jej przekazania.

Organizatorami XXXVII Konkursu Literackiego im. Piotra Borowego byli: Orawska Biblioteka Publiczna w Jabłonce, Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce oraz Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej.

Wyniki:
POEZJA
KATEGORIA I DZIECIĘCA DO 9 LAT – KL. I-III
I miejsce – Karina Stachna, kl. II, ZS Lipnica Mała
II miejsce – Bartłomiej Bandyk, kl. III, SP Nr 1 Lipnica Mała
III miejsce – Zuzanna Korba, kl. III SP Nr 3 Zubrzyca Górna
III miejsce – Radosław Brenkus, kl. I SP Nr 4 Lipnica Wielka
Wyróżnienie – Zuzanna Wojtyczek, kl. II ZS Lipnica Mała

KATEGORIA II DZIECIĘCA DO LAT 12 – KL IV-VI
I miejsce – Oliwia Wierzbiak, kl. VI, SP nr 1 Lipnica Mała
II miejsce – Maciej Stachna, kl. VI, ZS Lipnica Mała za wiersz „Holny skrzypek”
III miejsce – Katarzyna Karkoszka, kl. VI, SP Nr 1 Lipnica Mała
Wyróżnienie – Szymon Grucel, kl. IV, SP NR 1 Lipnica Mała
Wyróżnienie – Piotr Nowak , kl. IV SP Podsarnie

KATEGORIA III DZIECIĘCA DO 15 LAT – GIMNAZJUM
I miejsce – Martyna Stachna - kl. II, Gimnazjum w Lipnicy Małej za wiesz „Muzeum Borowego”
II miejsce – Martyna Mastela, kl. II, Gimnazjum w Zubrzycy Górnej za wiesz Tajymnica”
III miejsce – Joanna Kidoń, kl. II, Gimnazjum Lipnica Mała za wiersz „Opedziała mi prababka”

KATEGORIA IV MŁODZIEŻOWA DO 20 LAT
II miejsce – Xymena Smreczak, Kl. I ZS Plastycznych Zakopane za wiersz „Moje paradne dziady”
II miejsce – Joanna Waresiak, kl. I LO im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce za wiersz „W nowy skole”
III miejsce – Marek Kaczmarczyk z Bańskiej Niżnej

KATEGORIA V DOROSŁYCH POW. 20 LAT: POEZJA GWAROWA
I miejsce – Bogusława Warciak, Podsarnie
II miejsce – Romana Maćkowiak-Stasik, Lipnica Mała
III miejsca – Agnieszka Kiersztyn, Zubrzyca Górna za wiersz „Kołyska”
Wyróżnienie – Eugeniusz Pastwa, Lipnica Wielka za wiersz „Pieter Borowy”

KATEGORIA V DOROSŁYCH POW. 20 LAT: POEZJA W JĘZYKU LITE RACKIM
I miejsce – Mariola Kruszewska, Mińsk Mazowiecki za wiersz „Krzesany"
II miejsce – Jerzy Maria Kiersztyn, Zubrzyca Górna
II miejsce – Krzysztof Kokot, Nowy Targ
III miejsce – Emil Biela, Myślenice
III miejsce – Maja Kubacka, Kraków
Wyróżnienie – Magdalena Gołucka - Kuczkowicz, Orawka za wiersz „Moja ziemio orawsko”
KATEGORIA WIERSZ GWAROWY DLA DZIECI
I miejsce – Romana Maćkowiak-Stasik, Lipnica Mała za wiersz „Na Śmietanowy pod Babiom”
II miejsce – Karolina Kowalczyk, Lipnica Wielka za wiersz „Paciorek”
III miejsce – Barbara Brenkus, Lipnica Wielka za wiersz „Herb Orawy”

PROZA
KATEGORIA I DZIECIĘCA DO 9 LAT – KL. I-III
I miejsce – Martyna Szpak, kl. III SP Nr 3 Zubrzyca Górna
II miejsce – Patrycja Waresiak, kl. III SP Nr 1 Zubrzyca Górna
III miejsce – Amelia Zembol, kl. III ZS Zubrzyca Dolna

KATEGORIA II DZIECIĘCA DO LAT 12 – KL IV-VI
I miejsce – Artur Olesiński kl. IV, SP nr 2 Lipnica Mała
II miejsce – Julia Stopka, Kl. SP Nr 2 Zubrzyca Górna

KATEGORIA III DZIECIĘCA DO 15 LAT – GIMNAZJUM
I miejsce – nie przyznano
II miejsce – Piotr Bartkowiak kl. III, Gimnazjum w Zubrzycy Górnej
III miejsce – Karolina Papaj, kl. III, Gimnazjum w Zubrzycy Dolnej
Wyróżnienie – Paweł Gwiżdż, kl. III, Gimnazjum w Lipnicy Małej

KATEGORIA IV MŁODZIEŻOWA DO 20 LAT
I miejsce – Paulina Moniak, kl. II LO im. Goszczyńskiego w Nowym Targu
II miejsce – nie przyznano
III miejsce – Julita Bosak, kl. I LO im Bohaterów Westerplatte w Jabłonce
Wyróżnienie – Dawid Stopka, Liceum Integracyjne w Czarnym Dunajcu

TEKSTY GWAROWE
I miejsce – Władysława Omylak, Zubrzyca Dolna
II miejsce – Paulina Pawlak-Kott, Zubrzyca Górna
II miejsce – Irena Grobarczyk, Zubrzyca Górna
III miejsce – Józefa Kierpiec, Harkabuz
III miejsce – Karolina Kowalczyk, Lipnica Wielka

oprac. ah/ źródło: obporawa.pl
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl