03.12.2016, 21:20 | czytano: 2051

Ostatni w tym roku historyczny pociąg retro do Zakopanego

W niedzielę na tory wyjedzie wyjątkowy skład - w pełni sprawny parowóz z 1946 roku oraz wagony retro z lat 20. XX wieku. Pociąg przemierzy trasę z Chabówki do Zakopanego i z powrotem.
Będzie to podsumowanie tegorocznej edycji projektu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej.
Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” ma na celu promocję atrakcji turystycznych oraz dziedzictwa historii kolei w Małopolsce i obejmuje przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach.

Projekt realizowany jest w oparciu o zasoby Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce oraz najpiękniejsze trasy kolejowe Małopolski, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej przebiegającym na terenie Województwa Małopolskiego, w tym uznawanej za jedną z najpiękniejszych w Polsce i w Europie ponad 130-letniej trasy Chabówka – Nowy Sącz.

Skład pociągu zestawiony zostanie z parowozu Ty42-107 z 1946 roku oraz wagonów typu Gmhx z 1930 roku, Bhixt z 1963 roku oraz Bi z lat 1925-1930

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 9:00 zwiedzaniem Skansenu w Chabówce. Skład wyruszy w drogę o godzinie 9:30. Po przyjeździe do Zakopanego uczestnikom zaproponowano ciekawy program aktywizujący obejmujący m.in. zwiedzanie zakopiańskich atrakcji z przewodnikiem, wizytę na Gubałówce, a nawet kąpiel w ciepłym basenie! O dobry nastrój w pociągu zadba wędrujący po wagonach góralski zespół muzyczny. Przejazd zakończy się wspólną biesiadą przy ognisku na terenie Skansenu w Chabówce.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.kolejegalicyjskie.pl

Program przejazdu pociągu specjalnego „Zimowy pociąg retro” w dniu 4 grudnia 2016.
Godzina 9:00 – Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce.
Odbiór biletów będzie możliwy od godziny 8:45 przy głównym wejściu do Skansenu. W celu sprawnego odbioru biletów prosimy o podawanie numeru rezerwacji! Dla uczestników przejazdu jest dostępna ograniczona liczba miejsc parkingowych przy wejściu do Skansenu. Możliwe jest również pozostawienie pojazdu przy stacji PKP Chabówka.
Godzina 9:30 – odjazd pociągu ze stacji Chabówka - Skansen
W stacji Chabówka nastąpi zmiana kierunku jazdy (postój 15 minut).

Po odjeździe otrzymacie Państwo poczęstunek. Wagony w składzie pociągu odwiedzi zespół muzyczny „Jontki”, a także wolontariusze z drobnymi upominkami od partnerów projektu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej.
W drodze do Zakopanego zaplanowano 5-minutowe postoje techniczne na następujących stacjach: Raba Wyżna, Sieniawa, Poronin. W czasie postojów prosimy nie opuszczać pociągu.

Podczas postoju (ok. 30 minut) na stacji Nowy Targ dla jazdy w obu kierunkach będzie nabierana woda do parowozu.

Planowy przyjazd do Zakopanego o godzinie 11:40.

Podczas przerwy w Zakopanem zachęcamy do skorzystania z następujących atrakcji:
– Zwiedzanie najważniejszych miejsc w Zakopanym z przewodnikami PTTK (zbiórka o 11:40 pod pierwszym wagonem).
– Przejazd kolejką PKL na Gubałówkę (cena 18 zł w dwie strony za okazaniem biletu z pociągu retro).
– Wizytę w Aquaparku Antałówka obok dworca kolejowego (za odpłatnością).
Odjazd w drogę powrotną do Chabówki o godzinie 15:30.
Zaplanowane postoje techniczne na stacjach: Biały Dunajec, Nowy Targ, Raba Wyżna.
Przyjazd do Skansenu około godziny 17:20. Po przyjeździe zapraszamy na poczęstunek z grilla na terenie Skansenu (za okazaniem biletu).

Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” jest realizowany przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. „Małopolska Gościnna”.
Partnerem strategicznym wydarzenia jest PKP CARGO.

opr.s/
zobacz także
komentarze
dzim04.12.2016, 08:55
niestety nic się nie dowiesz na tej stronie www.kolejegalicyjskie.pl
nmzc03.12.2016, 22:21
W tekście jest napisane, że szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.kolejegalicyjskie.pl
Bilgun Ariunbatar03.12.2016, 21:39
O której dokładnie będzie w NT?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl