03.12.2016, 09:40 | czytano: 1331

"Berdowe Muzykowaniy" po raz piąty

11 grudnia (niedziela) w Gminnym Ośrodku Kultury w Poroninie odbędzie się V Przegląd Solistów i Kapel im. Tadeusza Szostaka Berdy „Berdowe Muzykowaniy”. Będzie on okazją do zaprezentowania umiejętności podhalańskich muzykantów oraz podtrzymywania pamięci o muzykantach z miejscowości Poronin.
Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury Podhalańskiej „Regle”, Związek Podhalan Oo. Poronin oraz rodzina Tadeusza Szostaka Berdy zapraszają solistów instrumentalistów, multiinstrumentalistów i kapele grające muzykę tradycyjną oraz polską muzykę weselną, do udziału we wspólnym muzykowaniu.
Uczestnicy będą oceniani w trzech kategoriach wiekowych, na laureatów czekają wyróżnienia i nagrody. Podobnie jak w roku ubiegłym, rodzina Tadeusza Szostaka-Berdy przewiduje nagrody specjalne- roczne stypendium dla najlepiej zapowiadającego się muzykanta oraz nagrodę dla instruktora, który zgłosi największą liczbę młodych muzykantów.

Przegląd rozwija się i co roku organizatorzy urozmaicają to wydarzenie. W tym roku osoby grające na kilku instrumentach (minimum trzech), będą mogły spróbować sił w kategorii multiinstrumentalistów. Do tej pory w czterech edycjach przeglądu wzięło udział 46 solistów, 36 kapel grających muzykę tradycyjną i 10 kapel grających muzykę weselną.

Zgłoszenia przyjmowane są do 9 grudnia na adres mailowy: robert.chowaniec@gmail.pl lub do Marii Dawidek na adres Poronin, ul. Piłsudskiego 8A, tel. kontaktowy: 602308407.

Program wydarzenia:
09:00 Msza Św. za śp. Tadeusza Szostaka Berdę w kościele parafialnym w Poroninie
10:00 złożenie kwiatów na grobie śp. Tadeusza Szostaka Berdy
10:30 wernisaż prac Poroniańskich twórców: koronki klockowej Sylwii Skupień i „Folklor w rysunku” Anny Malaciny-Karpiel
11:00 przegląd solistów, kapel i muzyk weselnych
18:00 koncert akordeonistów-uczniów Anny Zofii Frączystej
19:00 podsumowanie przeglądu, wręczenie nagród
Tadeusz Szostak przydomek Berda ur.16.10.1928r. zm.20.10.2006r. Znany podhalański muzykant i regionalista pochodzący z Poronina, nauczyciel kilku pokoleń młodych muzykantów, znany również z czynnego udziału w wielu imprezach regionalnych, gdzie odnosił sukcesy zarówno jako solista instrumentalista jak i ze swoją kapelą "Kośne Hamry". Członek Związku Podhalan i Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Ważniejsze nagrody:
- Nagroda II stopnia Wojewody Nowosądeckiego "Za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej w dziedzinie folkloru"- 1985
- Nagroda Oskara Kolberga dla kapeli "Kośne Hamry" - 1993
- "Zasłużony Działacz Kultury" -odznaczenie przyznane przez Ministra Kultury i Sztuki - 1994
-"Baszta"- Laureat 29 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu - 1995
- "Złote Zbyrkadło"- XXVI Międzynarodowy Festiwal Fololoru Ziem Górskich w Zakopanem
- "Grand Prix" na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Tradycyjnej "Rozstaje"- 2003
- Nagroda Oskara Kolberga - indywidualna - 2006

Organizatorzy, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl