22.12.2016, 19:37 | czytano: 6536

Morawczyna wspomina bohaterską nauczycielkę (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
W okolicznych szkołach panuje radosny nastrój związany z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia. Uczniowie przygotowują przedstawienia jasełkowe i koncerty kolęd. Dla szkoły w Morawczynie 23 grudnia to smutna data. Uczniowie wspominają Wiktorię Baranównę - zastrzeloną przez hitlerowców nauczycielkę.
Dziś społeczność Szkoły Podstawowej im. Wiktorii Baranówny w Morawczynie obchodziła uroczysty Dzień Patronki Szkoły z udziałem zaproszonych gości - Jana Smarducha wójta Gminy Nowy Targ, Jadwigi Batkiewicz dyrektor ZEAS Gminy Nowy Targ, księdza proboszcza i księży wikariuszy parafii Klikuszowa, Bożeny Nowak dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zielonkach z delegacją uczniów i nauczycieli oraz pocztem sztandarowym, Mariusza Zielińskiego dyrektora Biblioteki Publicznej w Zielonkach wraz z liczną delegacją gości z Zielonek – rodzinnej miejscowości patronki szkoły w Morawczynie.
W szkole w Morawczynie święto Patronki obchodzone jest rokrocznie w ostatnim dniu nauki przed bożonarodzeniową przerwą świąteczną. Dzień ten upamiętnia rocznicę tragicznej i bohaterskiej śmierci nauczycielki Wiktorii Baranówny i mieszkanki wsi Florentyny Plewy, które 23 grudnia 1943r. zostały rozstrzelane przez Gestapo za przynależność do tajnej organizacji wojskowej. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w miejscowym kościele, po której społeczność szkoły oraz zaproszeni goście udali się przed Pomnik - miejsce rozstrzelania bohaterek. Tam zostały złożone biało –czerwone wiązanki oraz uczczono pamięć poległych symboliczną minutą ciszy.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w budynku remizy OSP, gdzie zaprezentowany został patriotyczny program artystyczny upamiętniający wydarzenia, które miały tu miejsce w czasie ostatniej wojny. Program ukazał zebranym postawę Wiktorii Baranówny, jej poświęcenie i oddanie się bez reszty sprawom ojczyzny, ale również zaangażowanie w niesienie bezinteresownej pomocy dzieciom, które uczyła i ludziom potrzebującym. Dzięki takim spotkaniom i społecznym inicjatywom pamięć o bohaterkach w Morawczynie trwa i jest wciąż żywa.

Na uroczystości obecni byli również Tadeusz Morawa – syn przyjaciela i współpracownika Wiktorii Baranówny – żołnierza AK, Marek Zapała, sołtys wsi Piotr Łabuda wraz z małżonką, Rada Sołecka, członkowie Zarządu OSP z pocztem sztandarowym, Zarząd Spółki Leśnej wsi Morawczyna, jak również rodzice uczniów i mieszkańcy wsi.

Danuta Strzęp, opr.s/ zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Bolek25.12.2016, 18:12
Do dyrekcji szkoły
Pragnę przypomnieć, że w Nowym Targu mieszka najbliższa rodzina Wiktorii Baranównej
Tadeusz Morawa25.12.2016, 08:03
To jest wzór bohaterstwa.Oddały swoje młode życie dla spraw ludzkich i ojczyźnianych.
AK23.12.2016, 11:55
W książce Tadeusza Morawy pt,,Na przekór czasom "jest opis całego przebiegu wydarzeń
związanych z Morawczyną.
zwz22.12.2016, 20:46
tadek suko pryjaciół ? cześć ich pamięci!
Wojtek22.12.2016, 19:46
Szkoda, że tak mało o bohaterkach. Czytałem gdzieś dawno temu o tym zdarzeniu... Mógłby ktoś przybliżyć co się wtedy wydarzyło?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl