23.12.2016, 13:12 | czytano: 1964

Rocznica misji Liberatora

W Ochotnicy Dolnej odbyły się uroczystości upamiętniające 72. rocznicę (18 XII 1944) ostatniej misji bombowca 15 Armii Powietrznej USAAF, Liberatora „California Rocket”. Wpisują się w nie także obchody upamiętniające śmierć dowódcy por. pil. Williama Beimbrinka i ocalenie 9 pozostałych członków załogi przez żołnierzy IV Batalionu „Nowy Targ”, 1 Pułku Strzelców Podhalańskich oraz mieszkańców Ochotnicy Górnej i Dolnej.
Przy tej okazji w Wiejskim Ośrodku Kultury zainaugurowano wystawę "Białe gwiazdy na czarno-białych kliszach" prezentującej unikatowe zdjęcia z lotów USAAF nad okupowaną Polską. Całość obchodów połączona była także z uroczystą sumą, w czasie której Harcerze z Szaflar przekazali Ochotnicy Górnej Betlejemskie Światełko Pokoju.
Tradycyjnie uczestnicy spotkania udali się także pod Przełęcz Pańska Przehybka, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający katastrofę. Przy okazji obejrzano film o historii lotnictwa i zachowane w muzeum fragmenty samolotu. Dr inż. arch. Krzysztof Wielgus poprowadził wykład o historii Liberatora, ubogacając go ciekawymi grafikami tworzonymi we współpracy z żoną Jadwigą.Pamięć o amerykańskich pilotach i ich załogach pozostaje nadal żywa dzięki grupie miłośników historii lotnictwa i mieszkańcom Ochotnicy. W tym roku w uroczystościach wzięli udział p. Wójt i p. Sekretarz Gminy, dyrektorzy i pracownicy szkół z terenu gminy, sołtys Ochotnicy, pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego, pasjonaci lotnictwa i znawcy historii Liberatora. Niedzielna uroczystość odbyła się dzięki współpracy WOK–u z kierownictwem Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PPTK, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Robertem Springwaldem, Jadwigą i Krzysztofem Wielgusami z PK im. T. Kościuszki w Krakowie, Stowarzyszeniem Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, Fundacją im. Tadeusza Kościuszki, 9. Podhalańską Drużyną Harcerską im. Olgi i Andrzeja Małkowskich działającej przy naszej szkole pod opieką p. Moniki Gierczyk i p. Teresy Sejud oraz 8. Podhalańską Drużyną im. Augustyna Suskiego z Szaflar, miejscowym Związkiem Podhalan z kapelą, Kołem Gospodyń Wiejskich.

W sierpniu 2016 roku zmarł Spencer Felt, ostatni z żyjących członków załogi Liberatora. Rok temu uczestnicy spotkania wysłali do niego okazjonalny list.

T. Plata, www.wokgorna.ochotnica.pl, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
usa23.12.2016, 20:48
Jestem zajęty
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl