17.01.2017, 10:40 | czytano: 2080

Ferie w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN za darmo

Tatrzański Park Narodowy zaprasza do odwiedzania w ferie Centrum Edukacji Przyrodniczej. Atrakcji jest mnóstwo, a w ferie wszystkie są dostępne bezpłatnie.
"Można tu zobaczyć największą makietę Tatr i wysłuchać wyświetlanej na niej prezentacji łączącej obraz i dźwięk. Jest sala kinowa, gdzie pokazujemy filmy przyrodnicze o Tatrach, także interaktywne i w technice 3 D. Najmłodszych (chociaż nie tylko) zapraszamy do sali odkryć, w której dzięki nowym technologiom można się sporo nauczyć, dobrze się przy tym bawiąc. " - zachęcają pracownicy parku.
"Zacznijmy od filmu. To całkowicie nowa produkcja dająca możliwość aktywnego uczestnictwa i wprowadzająca elementy rywalizacji. W jaki sposób? Widzowie przed projekcją dostają tablety służące do zdobywania punktów w quizach i grach, które są związane z obrazem na ekranie. Chcesz zobaczyć, jak wygląda jaskinia, jak porusza się niedźwiedź, dowiedzieć się, co to jest kutner – ten film jest dla ciebie. Pokazy filmów interaktywnych odbywają się w czwartki o każdej pełnej godzinie (w godzinach działania CEP). Ze względu na ograniczoną pojemność sali kinowej (60 osób), należy wcześniej zarezerwować miejsce na stronie eeagrants.tpn.pl. Pozostałe, klasyczne filmy są prezentowane grupom liczącym co najmniej 10 osób.

Kolejna duża atrakcja to „sala odkryć”. Można się tu znakomicie bawić i poznać tajemnice tatrzańskiej przyrody. Na sali mamy gry komputerowe, które uczą orientacji na mapie, ćwiczą pamięć, pomagają rozpoznawać odgłosy zwierząt i ćwiczyć spostrzegawczość. Jeżeli chcesz poskakać jak kozica lub pobiegać po lesie jak jeleń, to w sali odkryć będziesz mógł to zrobić, bo znajdziesz tu gry działające w technice Kinect. Chcesz wiedzieć, jak wygląda dzień świstaka? Dowiesz się tego dzięki grze dla 4 osób, w której staniesz się świstakiem. Zadaniem graczy jest zjadanie pojawiających się na ekranie roślin i unikanie niebezpieczeństw. A nie jest to łatwe. Świstak może zostać oślepiony przez turystę lampą błyskową, pożarty przez lisa lub upolowany przez orła. Jedynym ratunkiem jest ucieczka do nory. Wygrywa świstak, który najlepiej się najadł przed zimą, bo jak wiadomo – magazynowanie tłuszczu pod skórą jest dla tego zwierzaka sprawą życia i śmierci.

Ci, którzy chcą się dowiedzieć czegoś o zasadach ochrony przyrody, mogą obejrzeć krótkie filmy, na przykład o tym, dlaczego w Parku nie ma koszy na śmieci, czemu nie wolno dokarmiać zwierząt, czy kornik jest wrogiem, czy sprzymierzeńcem i wiele innych. Ci, którzy są zainteresowani odkrywaniem i obserwacją elementów przyrody, mogą skorzystać ze stolików interaktywnych. Zasada działania jest prosta. Użytkownik wybiera szufladę z eksponatami – modelami różnych elementów przyrody (m.in. płazów i gadów, skał, szyszek, ptasich jaj) . Na stoliku wyświetlana jest prezentacja tematyczna, a zadaniem użytkownika jest ustalenie, jak nazywa się dany eksponat. Po drodze trzeba odpowiedzieć na sporo pytań. Uczy to obserwacji, cierpliwości i logicznego myślenia. Ostatnią atrakcją są stanowiska stereoskopowe. Można w nich oglądać trójwymiarowe zdjęcia przyrody.

W sali może się bawić i uczyć maksymalnie 60 osób, dlatego – podobnie jak w kinie – wstęp najlepiej zarezerwować na stronie eeagrants.tpn.pl.
W centrum nadal można oglądać znaną już klasyczną wystawę przyrodniczą pod tytułem „Rok w Tatrach”, która pokazuje tatrzańska przyrodę w poszczególnych porach roku. Jest też sala, w której pokazujemy wystawy czasowe.

W ubiegłym roku nasze Centrum było bardzo licznie odwiedzane. Przed nami kolejny etap modernizacji budynku, który wiązać się będzie z zamknięciem Centrum na kilka miesięcy. Tym bardziej zachęcamy do odwiedzin!".

Źródło: TPN
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl