29.01.2017, 20:08 | czytano: 1622

Kim będzie – jest – dzisiaj człowiek? "Operetka" Witolda Gombrowicza (zdjęcia)

zdj. Regina Korczak-Watycha
ZAKOPANE. W Teatrze Witkacego odbyła się premiera najnowszego spektaklu. Tym razem zespół pod wodzą Andrzeja Dziuka wziął na warsztat „Operetkę” Witolda Gombrowicza.
Autor w „Komentarzu” do wydanej w 1966 r. „Operetki” pisał: „Ale … jak tu nadziać marionetkową pustotę operetkową istotnym dramatem? Monumentalny idiotyzm operetkowy idący w parze z monumentalnym patosem dziejowym – maska operetki, za którą krwawi śmiesznym bólem wykrzywione ludzkie oblicze …”
To właśnie bowiem „Operetka” jest tym dramatem, w którym Gombrowicz pokazuje upadek ancien régime’u - religii i władzy „z bożej łaski”, demokratyzację i wykluwające się z niej upiory totalitaryzmu by wreszcie skończyć – no właśnie.

Jaka może być dzisiaj konkluzja co do dalszej przyszłości świata? Kim będzie – jest – dzisiaj człowiek?

Cały wywód Gombrowicza ucieleśniony jest w akcji opartej o genialną opozycje merytoryczną stroju i nagości – kultury i natury, reżimu i wolności. Historia XX w. przedstawiona jest jako sui generis rewia mód, a szaleństwo stroju (kultury) obrazuje schorzenia niszczącej ludzka wolność (podmiotowość) dyktatura ideologii. „Operetka” kończy się apoteozą „młodości wiecznie nagiej”, „nagości wiecznie młodej”, czyli pierwiastka spontanicznej swobody, która ocalić (może) ma nasze upokorzone człowieczeństwo.

Opracowanie tekstu i reżyseria – Andrzej St. Dziuk
Asystent reżysera – Andrzeja Bienias
Scenografia – Jacek Staniszewski
Asystent scenografa – Jolanta Solska
Muzyka – Jerzy Chruściński
Choreografia – Anita Podkowa
Spektakl będzie można zobaczyć Teatrze Witkacego jesienią.

oprac. rkw/ zdj. Regina Korczak - Watycha
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl