01.02.2017, 16:11 | czytano: 1997

Konkurs o Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego "Podhale"

Urząd Miasta w Nowym Targu i Stowarzyszenie Kombinat Podhale ogłaszają konkurs na wspomnienia, pamiątki i fotografie związane z nieistniejącymi już Nowotarskimi Zakładami Przemysłu Skórzanego „Podhale”.
W 1953 roku w Warszawie zapadła decyzja o budowie kombinatu obuwniczego w Nowym Targu. Do początku lat 90. Nowotarskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Podhale” były największym przedsiębiorstwem w południowej Małopolsce, którego istnienie w sposób istotny wpłynęło na historię, przemiany społeczno-ekonomiczne i kulturowe nie tylko miasta, ale Podhala, Spisza, Orawy Pienin, a nawet ziemi limanowskiej i suskiej.
Celem konkursu jest zachowanie pamięci o nowotarskiej fabryce i pokazanie 4 dekad lokalnej historii przez pryzmat indywidualnych świadectw oraz ocalenie przed zniszczeniem dokumentów i pamiątek, które dziś mają już wartość historyczną.

Konkurs jest częścią projektu p.t. Dziedzictwo materialne i społeczno-kulturowe Nowego Targu i Kieżmarku realizowanego ze środków Unii Europejskiej za pośrednictwem Euroregionu Tatry w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Konkurs przeprowadzony będzie w trzech kategoriach:

Wspomnienia, relacje, pamiętniki byłych pracowników i ludzi związanych z Nowotarskimi Zakładami Przemysłu Skórzanego „Podhale”, opisujące doświadczenia, drogę zawodową i życie codzienne. Prace mogą mieć formę rękopisu, maszynopisu lub wydruku komputerowego.

Dokumenty, pamiątki (produkty, urządzenia, narzędzia, gadżety itp.) związane z NZPS „Podhale”.
Nowotarskie fotografie z okresu z lat 1945–1991 dokumentujące wydarzenia gospodarcze, polityczne, kulturalne, religijne i sportowe oraz widoki fabryki i miasta.
Prace na konkurs należy składać lub przesyłać na adres: Urząd Miasta Nowy Targ, Wydział Kultury Sportu i Promocji ul. Krzywa 1, 34-400 Nowy Targ, pokój nr 208 lub 207 z dopiskiem „Konkurs o NZPS” do dnia 30 marca 2017 roku.

Prace konkursowe zostaną ocenione przez jury powołane przez organizatorów konkursu, które zadecyduje o przyznaniu nagród i wyróżnień w każdej z kategorii. Na nagrody dla uczestników konkursu przewidziano łączna kwotę 4000,00 zł. Wszyscy uczestnicy konkursu zostaną uhonorowani dyplomami.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju 2017 roku. Prace konkursowe na wspomnienia, za zgodą autorów, zostaną opracowane i opublikowane w formie książkowej. Publikacja ta wzbogaci wiedzę o stosunkowo niedawnych czasach i wniesie istotny wkład do poznania i rozumienia najnowszej historii miasta i regionu. Dokumenty, pamiątki i fotografie zostaną udostępnione publiczności i zaprezentowane na wystawie pokonkursowej, na otwarciu której odbędzie się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień. Dostarczone oryginalne dokumenty i fotografie pamiątki po zamknięciu wystawy zostaną zwrócone właścicielom.

Źródło: organizatorzy, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
mysz 2702.02.2017, 20:04
szuser,lecz się na głowę
antymon02.02.2017, 19:28
dotychczas to Gabryś /.../

A może tak swoje pretensje zgłosić owemu Gabrysiowi i załatwić sprawę po męsku? Odwagi. Takie anonimowe szczypanie i oskarżanie jest niehonorowe.
Moderator.
szuser01.02.2017, 20:03
Ta inicjatywa ma pozytywny wydźwiek o PRL-u? To jest niedopuszczalne przedsiewzięcie, które może spustoszyć ledwo co naprawione umysły młodego pokolenia.
Przecież w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej nie było niczego dobrego. W sklepach była tylko komuna i ocet. Ludzie chodzili w tajemnicy do kościoła, a proboszcz i wikary to nawet oddychać nie śmieli głośno. I jescze były te wstrętne festiwale piosenki w Opolu, Kołobrzegu, co ludziom na siłę wciskali w telewizji czarnobiałej, a ten naród zniewolony siedział wieczorami, słuchał a potem śpiewał na działkach , nad rzeką,przy ognisku. ( czy dziś jeszcze ktoś umie śpiewać przy ognisku?), pomijam oazy i dni skupienia młodzieży krześcijańskiej-( nic do niej nie mam). Aha i po ulicach można było wieczorem i nocą chodzi , żaden chuligan cię nie zaczepił. Ale to komuna tak specjalnie dla zmylenia przeciwnika robiła.
Dodatkowo ludzie jeździli do pracy w ZSRR i przywozili złoto. A niektórzy młodzi ludzie to to nawet na studia jakieś komunistyczne na UJ-cie i AGH się dostali np: na historię,geodezję,prawo, chemię, budownictwo i jeszcze z języka rosyjskiego mieli piątkę. Jakie oni mogli mieć kompetencje skoro ich komuniści uczyli. Trzeba im zabrać dyplomy i
IPN zawiadomić,że komuna w Nowym Targu podnosi głowę, hydra jedna.
....................
Nie żałuję,że ustrój się zmienił, żałuję że zakłamano i zohydzono wiele wartości jakie w Polsce Ludowej istniały np. w sferze kultury, obyczajów, (czystego języka), w zasadach zaufania społecznego, w dumie z Polski kiedy nasi grali na Wembley i gdzie indziej .
Zapomniano o przestrodze Adama Asnyka.
Oby ta mądra inicjatywa " Konkurs O NZPS-ie, nie została wnet zniszczona przez gorliwość neofitów, którzy często podlewając sosem pseudo religijności swoją aktywność, niszczą na ślepo " przeszłości ołtarze "; sami zaś nowych wznieść nie potrafią postępując wg zasady " "po nas choćby potop" co prezentują wszem i wobec wszystkich.
szewc01.02.2017, 17:59
teraz tesknia a trzeba bylo fabryke doprowadzic do bankructwa i rozsprzedac ludzio ktorzy na tym zrobbili miliony i dzisiaj robia juz na nowoczesnych maszynach ale zaczeli od kombinackich
garbaty01.02.2017, 17:49
Gabryś znów ktoś twój pomysł podpierniczył. Kiedyś zbierałeś to nie było odzewu, teraz nawet się miasto włączyło. Jadą na twoich plecach chłopie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl