24.02.2017, 14:20 | czytano: 6974

Już wiadomo do kogo trafi 2,1 miliona euro. Wybrano 39 polsko-słowackich projektów

Fot. Robert Miśkowiec
NOWY TARG. Na specjalnej konferencji prasowej dyrektor Euroregionu "Tatry" Antoni Nowak oraz przewodniczący rady Antoni Karlak przedstawili listę małych projektów transgranicznych, które otrzymały dofinansowanie z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg. Znalazło się na niej 39 projektów związanych z ochroną dziedzictwa kulturalnego i naturalnego oraz kształceniem zawodowym.
Każdy projekt ma polskiego i słowackiego lidera lub partnera. Wśród gmin i instytucji, które skorzystają z dotacji, znalazły się również te z naszego regionu. Są to: Stowarzyszenie Rozwoju Orawy, gmina Łapsze Niżne, Bukowina Tatrzańska, miasto Zakopane, Nowy Targ, Zespół Szkół w Podwilku, gminy Szaflary, Poronin, Lipnica Wielka, Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce, Euroregion "Tatry", Tatrzański Park Narodowy, Gminne Centrum Kultury w Kluszkowcach, LGD Spisz-Podhale i Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu.
Podpisanie umów ze wszystkimi, którym przyznano dotacje, ma się zakończyć w pierwszym tygodniu kwietnia. Wtedy też poznamy szczegóły każdego z projektów.

- Dzięki mikroprojektom przywrócone zostaną dawne tradycje po polskiej i słowackiej stronie np. poprzez zakup strojów regionalnych - mówił podczas spotkania z dziennikarzami Antoni Karlak. - Ale są też projekty, które wzbogacają infrastrukturę turystyczną, na przykład toalety przy szlaku rowerowym wokół Tatr.

Do ciekawszych, wspólnie z Antonim Nowakiem, zaliczyli m.in. remonty kapliczek, odnowę obrazów sakralnych, modernizację ścieżek rowerowych i nowe oznakowanie ich, remont Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej czy książkę o tradycjach pszczelarskich. - Dzięki tym projektom wzbogacają się i samorządy, i mieszkańcy korzystający ze środków unijnych na rozwój pogranicza - mówił Karlak.

- To duży strumień pieniędzy, który połączy społeczności pogranicza polsko-słowackiego i pozwoli nawiązać nowe kontakty miedzy mieszkańcami tego regionu - dodał Nowak.
Większość zadań będzie realizowanych w ramach projektu "Łączy nas natura i kultura", którym koordynuje Michał Stawarski, a kilka z projektu "Wspólne kształcenie zawodowe na pograniczu polsko-słowackim", w którym koordynatorem jest Teresa Siaśkiewicz. Ten ostatni to m.in. kursy języka słowackiego, szkolenia dotyczące uwarunkowań prawnych pogranicza, kursy lawinowe, ale też szkolenia dotyczące innowacyjnych trendów w chirurgii.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
abc26.02.2017, 12:17
TW Boleki i TW Lolek
...26.02.2017, 10:25
a szpital na co wyda te pieniądze , na durną politykę bezpieczeństwa w szpitalu?
...25.02.2017, 00:21
Kolejna kasa wywalona w błoto na durne projekty typu albumy produkowane przez samorządy.
koks24.02.2017, 22:08
Dwóch działaczy PZPR za zielonym stolikiem. Wszystko jasne.
tadek24.02.2017, 15:41
Gdzie te piniądze na kształcenie zawodowe?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl