02.03.2017, 10:08 | czytano: 3582

Redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" z wizytą na "Podhalańskiej" w Nowym Targu

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu gościła Bogusława Chrabotę, redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz uczelni i studenci.
- Dziękuję za zaproszenie. Ten region jest mi bliski, od dzieciństwa. Jako krakowianinjeździłem na Podhale i mam tutaj swoje ulubione miejsca, wioski, a nawet krzaki i drzewa - zdradził podczas spotkania były dyrektor programowy telewizji Polsat, autor programu „Państwo w Państwie”, dziennik, publicysta i pisarz. Wspomniał również utwór muzyczny pt. „Kiedy góral umiera”, do którego wyreżyserował teledysk. Jak zaznaczył, 12 lat temu nie było to takie proste jak dzisiaj.
Redaktor Chrabota opowiedział zebranym o zmianach, jakie zaszły w świecie mediów w ostatnim czasie. – Dzisiaj gazety działają zupełnie inaczej. Gazety przede wszystkim tłumaczą świat – zaznaczył. – Mamy podobne wartości, cenimy sobie własność, cenimy sobie rodzinę, cenimy sobie instytucję państwa, cenimy sobie wiarę w Boga. Trzeba powiedzieć, że mamy światopogląd konserwatywny i ja z perspektywy tego konserwatywnego światopoglądu opowiadam taką narrację, która interpretuje fakty, z którymi państwo się spotykacie. Czyli dzisiaj gazeta nie niesie newsa, tylko niesie komentarz, interpretację – podkreślił.

Jednym z tematów poruszonych podczas spotkania przez redaktora Chrabotę była również konwergencja mediów i jej skutki. W chwili obecnej radio, telewizja, Internet i prasa upodabniają się do siebie. Techniki medialne łączą się i przenikają się ze sobą. Gazety papierowe walczą o zachowanie swojej integralności, jednak każdy tytuł pojawiający się w formie analogowej ma swój cyfrowy odpowiednik. Nie ma gazety, której nie towarzyszyłby portal internetowy. Informacje pojawiają się najpierw w mediach społecznościowych, potem na stronie internetowej w bardziej rozwiniętej formie, natomiast przed „zamknięciem” gazety następuje wyselekcjonowanie tekstów, które ukażą się w papierowym wydaniu tytułu.

Świat mediów przeszedł w ostatnich dekadach prawdziwą rewolucję. Odbiorca, otoczony zewsząd informacjami, ma spore problemy z selekcją treści. Rodzą się w nim również dylematy moralne. Bogusław Chrabota mówił o konieczności nabycia umiejętności poruszania się w tym świecie i stworzenia mechanizmów obronnych w odniesieniu do przyjmowania informacji i opisu rzeczywistości.

Podczas spotkania studenci mieli okazję zadać kilka pytań. Adepci filologii polskiej chcieli wiedzieć czy dziennikarze pracujący w gazecie muszą być specjalistami w danej dziedzinie, pytali również o charakterystykę grupy docelowej gazety „Rzeczpospolitej” i jej wpływ na ostateczny kształt treści tekstów, selekcję artykułów oraz rady dla osób, które chciałyby zaistnieć w świecie mediów.
– Po pierwsze trzeba siebie znać. Bycie dziennikarzem wiąże się z posiadaniem warsztatu, dziennikarstwo to także rzemiosło, ale przede wszystkim jest to natura – podkreślił metaforycznie redaktor Chrabota. – Ja na przykład, studiując prawo, nigdy nie sądziłem, nie miałem przekonania, że będę prawnikiem.


Na zakończenie spotkania, rektor PPWSZ dr hab. Stanisław Gulak podziękował Bogusławowi Chrabocie za odwiedziny „Podhalańskiej”. Do podziękowań dołączyli się również przedstawiciele społeczności studenckiej.

Anna Gródek, PPWSZ / oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl